Το πρώτο κουδούνι χτύπησε και οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας ξεκινούν μια νέα σχολική χρονιά με πολλά όνειρα και στόχους. Σήμερα πρώτη μέρα των μαθημάτων έγινε ο καθιερωμένος Αγιασμός στο προαύλιο του σχολείου παρουσία όλων των τμημάτων , κάτι που είχαμε στερηθεί τα δύο προηγούμενα χρόνια εξαιτίας της πανδημίας. Τον Αγιασμό τέλεσε ο ιερέας της ενορίας μας πατήρ Αθανάσιος.
Στη συνέχεια πήρε το λόγο ο διευθυντής του σχολείου, καλωσορίζοντας όλους τους μαθητές και ιδιαίτερα τα πρωτάκια μας τονίζοντας τη χαρά του νέου ξεκινήματος και την ανάγκη να καταβάλει ο καθένας μας κάθε δυνατή προσπάθεια για να επιτευχθεί ο κοινός μας στόχος, που είναι η παροχή εκπαίδευσης αλλά και παιδείας στους μαθητές μας. Ενημέρωσε τους γονείς και κηδεμόνες για θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου και ευχήθηκε σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς:
ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!