ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ-ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ

Με την ολοκλήρωση της τέταρτης θεματικής μας,στα εργαστήρια δεξιοτήτων “Γνωρίζω το σώμα μου-Μεγαλώνω και αλλάζω είχαμε προγραμματίσει

συνάντηση με τη σχολική νοσηλεύτρια και συζήτηση για: Φροντίδα εαυτού -ΣΜΝ -AIDS .Προφύλαξη και προστασία.Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.

Σκοπός μας ήταν οι μαθητές της ΣΤ τάξης να αποκτήσουν γνώσεις πάνω στα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα νοσήμτα-AIDS,αυτομέριμνα,γνωριμία με πηγές πληροφόρησης,Ανάπτυξη μεταγνωστικής ικανότητας.Άψογος βοηθός μας πάντα για τρίτη χρονιά στην προσπάθεια αυτή η σχολική μας νοσηλεύτρια κ. Χρύσα Κόλκα που με τις γνώσεις της ,την τέλεια προετοιμασία της και την τεράστια ευαισθησία και αγάπη της για τα παιδιά, τους έδωσε απαντήσεις στα ερωτήματά τους ,τους εξήγησε πως δεν πρέπει να νιώθουν  ντροπή για το σώμα τους.Τα βοήθησε να κατανοήσουν πράγματα που απέφευγαν ή δεν ήξεραν το πώς, να ρωτήσουν.

Ευχαριστούμε κ. Χρύσα η βοηθειά σας είναι πάντα χρήσιμη και πολύτιμη!!!

g3g2

g12