1821-2021: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

κάντε κλικ πάνω στην εικόνα

Η Ελληνική Επανάσταση υπήρξε  ένα από τα πιο κορυφαία γεγονότα  της σύγχρονης Ιστορίας της Ευρώπης, αφού έφερε αλλαγές που έχουν αντίκτυπο ως τις μέρες μας. Ταυτόχρονα υπήρξε σταθμός στην ιστορία τού νεότερου ελληνισμού, αφού οδήγησε, μετά από 400 χρόνια δουλείας, στη δημιουργία του ανεξάρτητου ελληνικού κράτους και εμψύχωσε πολλές φορές τους Έλληνες σε καιρούς δοκιμασίας. Φέτος συμπληρώνονται 200 χρόνια από τη στιγμή που οι Έλληνες αποφάσισαν να διεκδικήσουν την ελευθερία τους και να αποτινάξουν τον τουρκικό ζυγό.

Οι φετινές συνθήκες όπως και πέρσι δεν μας επιτρέπουν να γιορτάσουμε με κάθε λαμπρότητα τα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση όπως  όλοι περιμέναμε. Ωστόσο με σεβασμό στο παρελθόν και ευγνωμοσύνη στους αγωνιστές του ’21 μέσω των διαδικτυακών μαθημάτων γίνονται αναφορές και  εορταστικά  αφιερώματα στην 25η Μαρτίου. Όλα τα προηγούμενα χρόνια έχουμε να θυμόμαστε από τους  μαθητές του σχολείου μας λαμπρές γιορτές και παρελάσεις, αντάξιες της εθνικής μας επετείου αποδεικνύοντας ότι η νέα γενιά  θα τιμά πάντα τους άξιους προγόνους μας και θα διεκδικεί το δικαίωμα στην ελευθερία  και στην ισότητα των λαών.

P3240019P3240603

Εξάλλου όπως έγραψε και ο Παλαμάς :

«Χρωστάμε σ’ όσους ήρθαν, πέρασαν,
θα ’ρθουν, θα περάσουν.
Κριτές θα μας δικάσουν
οι αγέννητοι, οι νεκροί»

1821 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ VIDEO

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!