Εκδρομή στον Μυστρά

Στον μαγευτικό Μυστρά βρεθήκαμε την περασμένη Πέμπτη με τους μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας. Χτισμένη στις πλαγιές του Ταϋγέτου, η καστροπολιτεία του Μυστρά μας μετέφερε σε ένα ταξίδι στο χρόνο.Μόλις πέντε χιλιόμετρα δυτικά της Σπάρτης, το μικρό, γραφικό χωριό Μυστράς, ξακουστό για την περίφημη καστροπολιτεία του, υποδέχεται καθημερινά εκατοντάδες επισκέπτες γεμάτους περιέργεια που θέλουν να εξερευνήσουν από κοντά έναν τόπο βγαλμένο από την ιστορία της Ελλάδας.  Ανάμεσα σε αυτούς και εμείς, που επισκεφτήκαμε την περίφημη καστροπολιτεία, περιηγηθήκαμε ανάμεσα στις βυζαντινές εκκλησίες της Αγίας Σοφίας,την Παντάνασα, την μητρόπολη του Αγίου Δημητρίου.Ξεκινήσαμε από την Άνω Πύλη και βρεθήκαμε στο μπαλκόνι του Θεού, περνώντας από τα παλάτια, τα εντυπωσιακά τείχη ,τις πύλες, τις αψίδες ,τα καλντερίμια,αγναντεύοντας την κοιλάδα του Ευρώτα να δεσπόζει στο βάθος.Προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε τα βήματα του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου, του τελευταίου αυτοκράτορα του Βυζαντίου ο οποίος ξεκίνησε από εδώ το ταξίδι του για την Κωνσταντινούπολη, το 1449.

Τελευταία μας στάση η ταβέρνα στην περιοχή Παρόρι, όπου ξαποστάσαμε και απολαύσαμε το μεσημεριανό μας φαγητό.Για άλλη μια φορά περάσαμε τέλεια!!!