Το γαλάζιο πουλί

Στα πλαίσια του διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου που διεξάγεται στην πόλη μας, οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την βραβευμένη ταινία “Το γαλάζιο πουλί”. Πρόκειται για μια αξιόλογη ταινία που πραγματεύεται τον μοναχικό αγώνα της ενηλικίωσης ενός πολυτάλαντου κοριτσιού της Μέρελ  που ζει στην πόλη με τους γονείς της και τον μικρότερο ανάπηρο αδερφό της. Αλλά η Merel δεν είναι το ανέμελο κορίτσι που φαίνεται και κρύβει ένα μυστικό. Χωρίς λόγο, όπου πηγαίνει, η Merel δέχεται bullying από μια ομάδα συμμαθητών της.

Πράγματι  είναι μια  ταινία  με ισχυρό συναισθηματικό αντίκτυπο που  άγγιξε τις καρδιές όλων μας και θίγει προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι έφηβοι τη σημερινή εποχή. Αξίζει να τη δουν όλοι!!!