2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

images[5]

Σήμερα η μέρα ήταν αφιερωμένη στο σχολικό αθλητισμό με θέμα : «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα». Οι μαθητές του σχολείου μας συζήτησαν στις τάξεις τους για τις σπουδαίες αξίες που προάγουν οι Ολυμπιακοί αγώνες με σημαντικότερη το “ ευ αγωνίζεσθαι” δηλαδή την ευγενή άμιλλα, γνώρισαν τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα,  εκφράστηκαν εικαστικά , έκαναν κολλάζ με αθλήματα της παραολυμπιάδας και  δημιούργησαν επιτραπέζιο παιχνίδι με θέμα  “Παίζουμε με κανόνες”. Στη συνέχεια στον προαύλιο χώρο του σχολείου οι μαθητές της Στ’ τάξης  τόνισαν στους μικρότερους μαθητές ότι πρέπει πάντα να θυμούνται τις βασικές αξίες των αρχαίων Ελλήνων που δεν είναι άλλες από το ήθος, την περηφάνια, το σεβασμό στους άλλους και την ειρηνική διάθεση , κάθε φορά που αγωνίζονται. Στη συνέχεια αναπαράστησαν με τα σώματά τους, φορώντας τα κατάλληλα χρώματα, τους πέντε Ολυμπιακούς κύκλους και εξήγησαν τι συμβολίζουν. Αργότερα οι μαθητές της Στ’ τάξης έπαιξαν βόλλευ και οι μαθητές του Γ2 το παιχνίδι με τίτλο ” Οδηγώ με τα μάτια του φίλου μου”.

PA050937

PA050935

PA050930PA050933

PA050939

PA050945

PA050942 PA050943

Παιδιά, μην ξεχνάτε ποτέ τούτοΗ νίκη πρέπει να κατακτιέται μόνο με τίμια μέσα. Μόνο έτσι φανερώνεται το μεγαλείο του κάθε αθλητή και του κάθε ανθρώπου!!!