Aσφάλεια στο διαδίκτυο

DSC_2448
Το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, την Τρίτη 10/2,όπου οι μαθητές ανά τάξη ,ενημερώθηκαν από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς τους, για θέματα που αφορούν την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο μέσα από βιβλία, παρακολούθησαν video,συζήτησαν για τα προσωπικά δεδομένα και δημιούργησαν αφίσες και ζωγραφιές με θέμα :<<όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο!>>.

DSC_2447
Συγκεκριμένα οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης συμμετείχαν στο διαγωνισμό με σύνθημα <<σκέφτομαι πριν δημοσιεύσω>> με την προτροπή της δασκάλας των καλλιτεχνικών Κας Τατιάνας Σκοπετέα.

DSC_2446
Επίσης οι μαθητές της Ε΄ τάξης, έγραψαν τις δικές τους συμβουλές για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και μάλιστα σε απαγορευτικό τόνο.
Μη …μη…μη!

DSC_2450
Σκοπός: Να ευαισθητοποιηθούν και να ενημερωθούν οι μαθητές για τους κινδύνους του διαδικτύου, τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας πάντα.

1 σχόλιο

• Γιάννης στο 26 Φεβρουαρίου, 2015 στις 9:01 μμ

Πολύ ωραίες οι αφίσες! Η ιδέα για το θέμα πολύ έξυπνη!