Μήνυμα για τα παιδιά όλου του κόσμου

images[1]Στα πλαίσια του προγράμματος της Unicef “Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών” που εκπονεί το Ε’1   τα παιδιά της τάξης έστειλαν το δικό τους μήνυμα.Αξίζει να το διαβάσετε:

Δυστυχώς τα δικαιώματα των παιδιών σε πολλές χώρες του κόσμου καταπατούνται. Οι αναπτυγμένες χώρες πρέπει να ευαισθητοποιηθούν και να συμβάλλουν στην εφαρμογή τους. Γι΄ αυτό

• ας συναισθανθούμε τον πόνο τους και τις δύσκολες συνθήκες ζωής που βιώνουν
  • ας καταλάβουμε πόσο μας χρειάζονται
  • ας στηρίξουμε τις μη κερδοσκοπικές οργανώσεις όπως “Το Χαμόγελο του Παιδιού”, UNICEF, ACTION AID, Γιατροί του κόσμου  κά.
  • ας μην αργούμε….η βοήθειά μας είναι πολύτιμη!!!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’1 τάξης

Με αφορμή το παραπάνω μήνυμα των παιδιών, αξίζει εμείς οι μεγάλοι να πάρουμε πρωτοβουλίες, ώστε να τους προσφέρουμε μια ζωή με αξιοπρέπεια, σεβασμό, φροντίδα και αγάπη. Άλλωστε, καθώς γράφει και ο Νικηφόρος Βρεττάκος «Τα πρόσωπα των παιδιών είναι πατρίδες φερμένες εδώ απ’ τα τέσσερα σημεία της γης για ένα διάλογο αγάπης. Κοινό το χορτάρι κι ο ήλιος και τα χέρια που παίζουνε […] και τα μάτια τους γεμάτα ουρανό και αθωότητα.