6 Οκτωβρίου – Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι»

WHITEBLACKΩς Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού καθιερώνεται η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους και εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου».
Για τη φετινή σχολική χρονιά ο θεματικός άξονας είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».
Στο σχολείο μας η διευθύντρια εξήγησε και ανέλυσε το θέμα στα παιδιά, ακολούθησαν αθλητικές εκδηλώσεις από όλα τα  τμήματα του σχολείου που διοργάνωσε ο γυμναστής μας, ενώ το Ε1 μοίρασε στα παιδιά σχετικά ερωτηματολόγια  δημιουργώντας έτσι κατάλληλο κλίμα διαλόγου.Διαβάστηκε επίσης το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας όπως το …βίωσε ο λύκος.                                                                  Όλα τα παιδιά τραγούδησαν το ποιήμα του εθνικού μας ποιητή Γ. Ρίτσου:

“Αν όλα τα παιδιά της γης

πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια, αγόρια στη σειρά