8dimcha's blog

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

SUSTAINABILITY/Αειφορία και Σχολικό Περιβάλλον

STEM SCHOOL LABEL 2024-2026

Εν μέσω καλοκαιριού λοιπόν, με μεγάλη υπερηφάνεια και μετά από πολλές δράσεις stem το 8ο Δημοτικό Σχολείο Χαϊδαρίου με υπεύθυνη συντονίστρια την Έλλη Μαντζανά, κατέκτησε τον τίτλο του Stem School Label Competent! Το περιμέναμε εδώ και καιρό και θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον οργανισμό #EuropeanSchoolnet για αυτή τη σπουδαία αναγνώριση!

TREE PLANTING VENTURES/STEM THE FIRE OUT STEM ETWINNING PROJECT 2024

Ο Δήμος Χαϊδαρίου παρουσιάζει την δενδροφύτευση στον Προφήτη Ηλία.

Μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Χαϊδαρίου προχώρησαν σε δενδροφύτευση στον Προφήτη Ηλία, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος «STEM the fire out».
Υπό την επίβλεψη της δασκάλας Έλλης Μαντζάνα που οργάνωσε την δράση -έχοντας και την ιδιότητα της πρέσβειρας του ευρωπαϊκού επιστημονικού οργανισμού Scientix – και με τη βοήθεια γεωπόνου και εργαζομένων του Δήμου, τα παιδιά τοποθέτησαν πεύκα και κυπαρίσσια σε σημεία γύρω από την εκκλησία του Προφήτη Ηλία. Τα δεντράκια δόθηκαν στους μαθητές από τον Βοτανικό Κήπο Διομήδους.
Στην δενδροφύτευση βρέθηκαν και ο Αντιδήμαρχος Ανάπτυξης Πρασίνου και Δημοτικής Συγκοινωνίας Λεωνίδας Βουλγαρίδης, η Αντιδήμαρχος Παιδείας Ελένη Θερμού και η Αντιδήμαρχος Αθλητισμού Αλεξία Παναγοπούλου, οι οποίοι συνεχάρησαν τους μαθητές και την κ. Μαντζάνα για τη δράση τους, τονίζοντας πως ο Δήμος θα είναι δίπλα τους και θα βοηθά σε κάθε τέτοια σημαντική πρωτοβουλία.

ECO-SCHOOL 2024

Tο σχολείο μας συμμετείχε σε δράσεις για το περιβάλλον και έλαβε Πιστοποιητικό Αειφόρου σχολείου από την Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού.

ECO SCHOOL

Το σχολείο μας έλαβε Πιστοποιητικό Συμμετοχής στο Πρόγραμμα Πεεριβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Διεθνούς Δικτύου: Οικολογικά Σχολεία, της Ελληνικής Εταιρείας Προστασίας της Φύσης για το σχολικό έτος 2023-24.

2024 08 18 3

LEGO BUILD THE CHANGE SCHOOLS

Το σχολείο μας υπέβαλε υποψηφιότητα στο Challenge – Προσφέρω βιώσιμες λύσεις για Περιβαλλοντικά Θέματα και έλαβε Πιστοποιητικό Επιτυχούς Συμμετοχής στην πρόκληση.

School download 1