Από την Αλεξανδρούπολη στο May sur Orne. 16-21 Μαϊου 2022

carte voyage

Τη Δευτέρα 16 Μαΐου, οι 22 μαθητές και 8 εκπαιδευτικοί που αποτελούν την εκπαιδευτική ομάδα του προγράμματος Erasmus+ «ICARE3 – Intégration , Culture, Amitié, Respect et Excellence» πραγματοποίησαν το πολυπόθητο ταξίδι τους προς τη Νορμανδία για να συναντήσουν τους Γάλλους εταίρους τους. Ενδιάμεσο σταθμό αποτέλεσε το Παρίσι, όπου η ομάδα ξεναγήθηκε στα αξιοθέατα της πόλης του φωτός. Οι τέσσερις μέρες που ακολούθησαν ήταν γεμάτες εικόνες, χρώματα και έντονες συγκινήσεις. Θερμή υποδοχή από τους Γάλλους μαθητές και εκπαιδευτικούς, καλωσόρισμα από τον Δήμαρχο του May sur Orne. Τραγούδια και χοροί, συνεργατικά κινητικά παιχνίδια  και άφθονο φαγητό που ετοίμασαν οι γονείς των μαθητών. H ομάδα περιηγήθηκε στο όμορφο May sur Orne και τις επόμενες μέρες στο μαγευτικό Mont Saint Michel και στις ακτές απόβασης, όπου πραγματοποιήθηκε βιωματική ξενάγηση σε μουσεία της περιοχής. Η τελευταία μέρα  ήταν αφιερωμένη σε παρακολούθηση αθλητικών δραστηριοτήτων στην πόλη Caen, στο πλαίσιο της Γυμνασιάδας, της παγκόσμιας διοργάνωσης αγώνων μαθητών Λυκείου. Η ομάδα συμπαραστάθηκε με πάθος και ενθουσιασμό στις προσπάθειες της Ελληνικής ομάδας στίβου και κολύμβησης και πανηγύρισε με υπερηφάνεια τις επιτυχίες των Ελλήνων αθλητών.

Ο αποχαιρετισμός Ελλήνων και Γάλλων έγινε σε κλίμα μεγάλης συγκίνησης. Ανταλλάχθηκαν αγκαλιές και υποσχέσεις να ξαναεπικοινωνήσουν μικροί και μεγάλοι σύντομα!