1η Διεθνική συνάντηση στην Αλεξανδρούπολη 13&14/5/2021

Την Πέμπτη 13 Μαΐου,  υποδεχθήκαμε με μεγάλη χαρά  Γάλλους εκπαιδευτικούς – συνεργάτες του προγράμματος Εrasmus+  που πραγματοποιεί το σχολείο μας.  Η επίσκεψη των εταίρων μας πραγματοποιήθηκε λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα,  σύμφωνα με τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για την προστασία από τον κορονοϊό-COVID 19,  κατόπιν άδειας εισόδου τους στο σχολείο μας που εξέδωσε το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Μετά την πρώτη αυτή γνωριμία των Γάλλων φιλοξενουμένων μας με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και τους μαθητές  που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, ακολούθησε ξενάγηση στα αξιοθέατα της πόλης μας και παρουσίαση της Ιστορίας της. Η εμπειρία μαθητών και εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και ευχάριστη.