Αρχείο ημέρας 28 Μαρτίου, 2019

Εκπαιδευτική εκδρομή

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019 το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει εκπαιδευτική εκδρομή στον αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας. Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να περιηγηθούν τόσο στον αρχαιολογικό χώρο όσο και στο μουσείο που βρίσκεται μέσα σε αυτό και να μάθουν χρήσιμες πληροφορίες για την ιστορία της πόλης και του χώρου.

Tαξιδεύοντας στα βάθη του χρόνου και της ιστορίας μας…Τότε που η θεά Δήμητρα δίδασκε στους Ελευσίνιους την καλλιέργεια της γης και τις ιερές τελετές, τα πάνσεπτα μυστήρια, για τα οποία αξίωνε απόλυτη μυστικότητα.
Τόπος μυστικός… ένα από τα σπουδαιότερα λατρευτικά κέντρα του αρχαίου κόσμου… μέχρι που οι βάρβαροι τον σύλησαν και ερήμωσαν, αλλά δεν κατάφεραν να του αφαιρέσουν τη μοναδική του αύρα.
Μιας υπέροχης πόλης που λάμπει και πάλι, ως πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης για το 2021.