Αρχείο ημέρας 1 Μαρτίου, 2019

Ευχές και κατά την παράδοση.

Παρασκευή 1 Μαρτίου  ο πρώτος μήνας της άνοιξης, και μαζί του κουβαλάει πολλά παρατσούκλια και ιστορίες γι’ αυτά… Ανοιξιάτης , Γδάρτης, Παλουκοκάφτης, Κλαψομάρτης, Πεντάγνωμος, Βαγγελιώτης, Φυτευτής… μάθετε λοιπόν γιατί!          Η κατασκευή του παραδοσιακού Μάρτη.
«Οπόχει κόρη ακριβή, το Μάρτη ο ήλιος μη την ιδεί». Για να αποτρέψουν την επίδραση του ήλιου λοιπόν, έφτιαχναν και φορούσαν τον «Μάρτη», ώστε να προστατεύσει τα πρόσωπα των παιδιών από τον ήλιο και να μην καούν.
Συνηθίζεται να φοριέται μέχρι τέλος του μήνα. Ύστερα αφού τον βγάλουν, τον κρεμούν στις τριανταφυλλιές, ώστε να γίνουν τα μάγουλά τους κόκκινα σαν τριαντάφυλλα.

Μια μικρή έκπληξη περιμένει τους μαθητές του σχολείου μας από τα μέλη του συλλόγου Γονέων & κηδεμόνων.

Καλό μήνα σε όλους μας.

Εκδρομή της σχολικής μονάδας

Πέμπτη 28-02-2019 πραγματοποιήθηκε εκδρομή στο Τροχαντερό.