Αρχείο ημέρας 4 Μαρτίου, 2019

Εκπαιδευτική Επίσκεψη Μουσείο Τεχνολογίας

Δευτέρα 04-02-2019 εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ Γυμνασίου 2019 στο Μουσείο Τεχνολογίας και στο Λύκειο Αριστοτέλη.

«Όποια τεχνολογία και να δούμε είτε χθεσινή, είτε σημερινή, είτε μελλοντική έχει τις απαρχές της στην Ελλάδα».

Με τον συνδυασμό όλων των ευρημάτων τους ήταν σε θέση να κατασκευάσουν ένα αυτοκίνητο ξυλαερίου νεότερης εποχής.  Είχαν αιολόσφαιρα για την δημιουργία της κίνησης μέσω καύσης, επίπεδες τροχαλίες για την μετάδοση της κίνησης, βαρουλκό για την μετατροπή της ταχύτητας και αντλίες για την αλλαγή της περιστροφικής κίνησης σε παλινδρομική».

Οι μαθητές με τους συνοδούς καθηγητές επισκέφθηκαν στη συνέχεια έναν ιδιαίτερα σημαντικό- αρχαιολογικό χώρο και ταυτόχρονα ένα θαυμάσιο πάρκο, ιδανικό για περίπατο και αναψυχή. Πρόκειται για το περίφημο Λύκειο (Περιπατητική Σχολή) του Αριστοτέλη, ένα από τα τρία αρχαιότερα γυμνάσια της πόλης.

Είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν σε ένα γαλήνιο τοπίο, γεμάτο με ενδημικά φυτά (δεντρολίβανα, λεβάντες, ρίγανη, θυμάρι, ελιές, ροδιές κ.ά.), απολαμβάνοντας με τη βοήθεια ενημερωτικών πινακίδων τμήματα της παλαίστρας του γυμνασίου από τη φάση των ρωμαϊκών χρόνων, δύο υπόκαυστων δεξαμενών (φρεατίου και πηγαδιού), των λουτρών, του Εφηβείου-Διδασκαλείου (αίθουσα διδασκαλίας), του Κονιστηρίου (κονίστρα αγώνων ή μικρή παλαίστρα), του ελαιοθεσίου (όπου οι αθλητές αλείφονταν με λάδι) και της λεγόμενης Βιβλιοθήκης-Αναγνωστηρίου.