Αρχική » 2019

Χριστουγεννιάτικες Ευχές

Σχολικός περίπατος

Εκπαιδευτικός περίπατος στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας

Τετάρτη, 4 Δεκεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε σχολικός περίπατος, στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας, μαθητές και εκπαιδευτικοί  διασκέδασαν, έπαιξαν, περπάτησαν και απόλαυσαν την πλούσια φύση.

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Δευτέρα 25-11-2019 με απόφαση του Περιφερειάρχη Αττικής τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά μέχρι της 10:00 π.μ, λόγω κακοκαιρίας.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Ενημέρωσης Σ.Κ.Ε.Π

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενημέρωσης Σ.Κ.Ε.Π

Δευτέρα 18-11-2019 & 9-12-19 θα πραγματοποιηθεί στη σχολική μονάδα στο σύνολο των μαθητών το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενημέρωσης & εξοικείωσης με την αναπηρία: «Μαθαίνω να βλέπω τον Άνθρωπο-Εξοικείωση με την διαφορετικότητα ανοικτός ενημερωτικός διάλογος από άτομα με αναπηρία, με τον Σύνδεσμο Κοινωνικής Ευθύνης για παιδιά και νέους.

Εορτασμός της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Εορτασμός της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Παρασκευή 15 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές παρουσίασαν με υπεύθυνη τη καθηγήτρια κ. Σακιώτη την εκδήλωση που είχαν ετοιμάσει μέσα από θεατρικά δρώμενα και τραγούδια από τη δική τους οπτική γωνία τις έννοιες της χούντας και της δημοκρατίας.

Ενημέρωση Γ΄ Γυμνασίου για τα ΕΠΑΛ

Ενημέρωση για τα ΕΠΑΛ.

Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου ενημερώθηκαν για την εκπαίδευση και λειτουργία τμημάτων των ΕΠΑΛ από εκπαιδευτικούς του 1ου ΕΠΑΛ Νίκαιας.

Πάμε Θέατρο

Κυριακή 10-11-2019 οι μαθητές/-τριες  με υπεύθυνες τις εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας μας κ. Πεντέρη Ολυμπία & κ. Δράκου Παρασκευή παρακολούθησαν τη παράσταση στο Θέατρο Βέμπο«Η Δασκάλα με τα Χρυσά Μάτια» που δημοσιεύτηκε σε μέρη στην εφημερίδα  «Καθημερινή» την περίοδο 1931-1932 και κυκλοφόρησε ως αυτόνομο ολοκληρωμένο βιβλίο το 1933.
Στο επίκεντρο του συγγραφέα είναι μια απαγορευμένη ερωτική σχέση, με φόντο την κλειστή επαρχιακή ζωή στη Μυτιλήνη του Μεσοπολέμου. Ο έφεδρος ανθυπολοχαγός, Λεωνής Δρίβας (Κωνσταντίνος Ασπιώτης), μετά την εθνική τραγωδία της Μικρασιατικής εκστρατείας, φτάνει στην πατρίδα του και συναντά τη νεαρή χήρα του αδελφικού του φίλου, Σαπφώ Βρανά (Λένα Παπαληγούρα). Μεταξύ των δύο πολύ ιδιαίτερων χαρακτήρων δημιουργείται ένα δυνατό πάθος, που έχει σαν εμπόδιο από τη μια την ενοχή απέναντι στον αδικοχαμένο νεκρό και από την άλλη τα ήθη της συντηρητικής κοινωνίας του νησιού.
Ο συγγραφέας ωθεί τους ήρωες του σε μια ακροβασία αισθημάτων, με βασικό μοχλό τη διαχρονική αντιπαράθεση της ανθρώπινης ύπαρξης ανάμεσα στο «θέλω» και το «πρέπει». Ο Μυριβήλης, βαθύς γνώστης της ψυχολογίας, στήνει ένα ερωτικό θρίλερ, όπου ο απόντας σύζυγος είναι παρών και το μεταφυσικό στοιχείο εναλλάσσεται με το ρεαλιστικό, σε αυτή τη μοιραία συνάντηση.
Διαποτισμένο με τις πικρές μνήμες των χαρακωμάτων και της εθνικής χρεοκοπίας της Μεγάλης Ιδέας, το μυθιστόρημα αναζητά λύση και διέξοδο για τους νέους ανθρώπους του μεσοπολέμου, που ατενίζουν το μέλλον το δικό τους και της πατρίδας τους με αβεβαιότητα και αγωνία.
Η Δασκάλα με τα Χρυσά Μάτια

Εκπαιδευτική επίσκεψη Α΄Γυμνασίου

Παρασκευή 8-11-2019 οι μαθητές/-τριες της Α΄ Γυμνασίου θα πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική επίσκεψη σε δύο βάρδιες να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα παιδαγωγικού διαδραστικού χαρακτήρα, πρόγραμμα-έκθεση του κ. Ευάγγελου Γρυπιώτη στο Village Shopping  Αγ. Ι. Ρέντη, με τίτλο:

“(480 π.Χ.-2020) 2500 χρόνια από την ναυμαχία της Σαλαμίνας-Τριήρεις τα «Ξύλινα τείχη» της Ελευθερίας και των Αρχών της Δημοκρατίας”.

Εκπαιδευτική επίσκεψη Γ’ Γυμνασίου.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΝΤΙΔΙΚΤΑΤΟΡΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ

Τρίτη  5-11-2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική επίσκεψη με τους μαθητές/-τριες της Γ΄ Γυμνασίου στο μουσείο ΣΦΕΑ-ΕΑΤ-ΕΣΑ, Αντιδικτατορικής Δημοκρατικής Αντίστασης, στεγάζεται σε ένα από τα (4) τέσσερα λιθόκτιστα κτήρια του πρώην στρατοπέδου Ε.Α.Τ.-Ε.Σ.Α., στο Πάρκο Ελευθερίας στην Αθήνα, τα οποία μαζί με τον περιβάλλοντα χώρο, έχουν χαρακτηριστεί ως Ιστορικά διατηρητέα μνημεία με το Φ.Ε.Κ. 753 Β /28-8-1997.

Οι μαθητές/-τριες με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς Κ. Σακιώτη-Γιαννακάκη-Δράκου-Πεντέρη θα έχουν την ευκαιρία να ξεναγηθούν  στο χώρο για συζήτηση με τους υπεύθυνους του συνδέσμου, για τη δικτατορία και το αντιδικτατορικό κίνημα.

Εκπαιδευτική επίσκεψη

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2019 θα πραγματοποιηθεί Εκπαιδευτική εκδρομή στο “Σταύρος Νιάρχος”.

Ώρα αναχώρησης 8:30 π.μ επιστροφή στο σχολείο  13:15 περίπου.