Γιορτή και Παρέλαση για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες μας!

Δράσεις Εκδηλώσεις Κοινωνικές

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 στο σχολείο μας γιορτάσαμε την εθνική επέτειο του “ΟΧΙ”, η οποία σηματοδοτεί μια από τις πιο ένδοξες σελίδες της νεότερης ιστορίας μας. Μια γιορτή μνήμης και τιμής για τους ήρωες του πολέμου του 1940. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με χαρά και ενθουσιασμό,  μέσα από απαγγελίες ποιημάτων και τραγούδια, ζωντάνεψαν μνήμες όπου οι Έλληνες υπερασπίστηκαν με θάρρος τις αξίες και τις αρετές που φωτίζουν διαχρονικά την ανθρωπότητα και καταχειροκροτήθηκαν από όλους τους παρευρισκόμενους.  Ευχαριστούμε τους μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου, καθώς και τις εκπαιδευτικούς κ. Χέλμη και Ηλία για τη διοργάνωση αυτής της γιορτής.

Ακολουθούν στιγμιότυπα από τη σχολική γιορτή.

2

3

4

Ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου, ως ημέρα μνήμης προς το ηρωικό “ΟΧΙ”, αλλά και των ηρωικών κατορθωμάτων των προγόνων μας, ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες του σχολείου μας παρακολούθησαν τη δοξολογία στον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου και την κατάθεση στεφάνου στο μνημείο των Ηρώων. Στη συνέχεια, ο σημαιοφόρος, οι παραστάτες και αντιπροσωπεία μαθητών/τριών  με τη συνοδεία της εκπαιδευτικού κ. Φωτιάδου παρέλασαν καμαρωτά υπό τον ήχο των τυμπάνων γεμίζοντας μας συγκίνηση για την εξαιρετική παρουσία τους. Ευχόμαστε στα παιδιά μας να περπατούν στα βήματα των προγόνων και να τιμούν τους αγώνες τους οραματιζόμενα μια Ελλάδα δυνατή στις απαιτήσεις του μέλλοντος!

4. παρέλαση

1 παρέλαση

Περισσότερες φωτογραφίες από την παρέλαση θα αναρτηθούν σύντομα στη Συλλογή του Ιστολογίου.