Χωροταξική Κατανομή Αποφοίτων Δημοτικών Σχολείων σε Γυμνάσια 2021-22

Αγαπητοί γονείς,
μας εστάλη η ονομαστική χωροταξική κατανομή αποφοίτων Δημοτικών σε Γυμνάσια 2021-2022, από την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Πειραιά. Οι μαθητές/τριες θα ενημερωθούν από τους εκπαιδευτικούς, για το πού θα φοιτήσουν.

Η Διευθύντρια

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ_signed

Όρια ΓΣ Δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας_signed

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χωροταξική Κατανομή Αποφοίτων Δημοτικών Σχολείων σε Γυμνάσια 2021-22

Μικροί κηπουροί!

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας ημέρας Περιβάλλοντος, οι μικροί μαθητές του σχολείου μας φύτεψαν τα δικά τους φυτά, τα πότισαν και συζήτησαν για τη σημασία του να είμαστε υπεύθυνοι απέναντι σε αυτά και σε όσα μας χαρίζει η φύση!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μικροί κηπουροί!

Ψηφιακή μέριμνα

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακή μέριμνα

Ανακοίνωση για το ολοήμερο

Αύριο, Πέμπτη 10 Ιουνίου δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας, καθώς οι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν στην 24ωρη γενική απεργία.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανακοίνωση για το ολοήμερο

Αριθμός μαθητών για μουσικά και καλλιτεχνικά γυμνάσια

Αριθμός μαθητών για μουσικά γυμνάσια

Αριθμός μαθητών για καλλιτεχνικά γυμνάσια

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αριθμός μαθητών για μουσικά και καλλιτεχνικά γυμνάσια

Εισαγωγή μαθητών σε πρότυπα και πειραματικά σχολεία

Εγκύκλιος

ΦΕΚ

Τροποποιητική εγκύκλιος

ΦΕΚ τροποποιητικής

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή μαθητών σε πρότυπα και πειραματικά σχολεία

Επικαιροποιημένο πρωτόκολλο ΕΟΔΥ

Πρωτόκολλο ΕΟΔΥ 17/05/2021

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επικαιροποιημένο πρωτόκολλο ΕΟΔΥ

Φυτεύουμε αρωματικά βότανα στα παρτέρια του σχολείου μας!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυτεύουμε αρωματικά βότανα στα παρτέρια του σχολείου μας!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι μαθητές της Στ΄ δουλεύοντας σε ομάδες σχεδιάζουν και δημιουργούν τις δικές τους αφίσες για διάφορα θεατρικά και κινηματογραφικά έργα!

Συστάσεις για τη χρήση μάσκας

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συστάσεις για τη χρήση μάσκας

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 10-5-2021

Ανακοίνωση

Αγαπητοί γονείς και μαθητές, μετά από πολύ καιρό, τη Δευτέρα 10/05/2021 επιστρέφουμε στα θρανία. Τα σχολεία ανοίγουν, αλλά αυτό πρέπει να γίνει με ασφάλεια και τηρουμένων όλων των μέτρων προστασίας από όλους μας.

Για να γίνει η επιστροφή μας απρόσκοπτα αλλά και να προστατεύσουμε τα αγαπημένα μας πρόσωπα τηρούμε και δίνουμε προσοχή στις παρακάτω επισημάνσεις:

1) Κατά την άφιξη και αποχώρηση των μαθητών η αποχώρηση των συνοδών θα είναι ΑΜΕΣΗ.

Αποφεύγουμε το συγχρωτισμό.

2) Καθ΄ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας, άπαντες φορούν μάσκες προστασίας.

3) Η επικοινωνία μας γίνεται μέσω e-mail, ιστολόγιο σχολείου και σε εξαιρετικές περιπτώσεις δια ζώσης, κατόπιν συνεννόησης με τη διεύθυνση του σχολείου.

4) Το ολοήμερο και τα σχολικά γεύματα λειτουργούν κανονικά.

5) Το κυλικείο λειτουργεί κανονικά με όλα τα μέτρα προστασίας.

6) ΩΡΑ ΑΦΙΞΗΣ:

Δ, Ε, ΣΤ: 8.00-8.10

Α, Β, Γ: 8.10-8.15

ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ:

Δ, Ε, ΣΤ: 13.15

Α, Β, Γ: 13.20

ΕΙΣΟΔΟΣ-ΕΞΟΔΟΣ ΚΑΤΩ ΑΥΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΡΤΑ:

Στ1 – Δ1 – Δ2

Α1 – Α2 – Β1

ΕΙΣΟΔΟΣ-ΕΞΟΔΟΣ ΚΑΤΩ ΑΥΛΗ ΜΙΚΡΗ ΠΟΡΤΑ:

Ε1 – Β2

ΕΙΣΟΔΟΣ-ΕΞΟΔΟΣ ΠΑΝΩ ΑΥΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΡΤΑ:

ΣΤ2 – ΣΤ3 – Ε2

Γ1 – Γ2

7) Διαβάστε προσεκτικά την εγκύκλιο που αφορά τα self tests.

Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία. Ευελπιστούμε ότι θα ξεπεράσουμε σύντομα τις δυσκολίες και θα προχωρήσουμε με αισιοδοξία και χαμόγελο.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 10-5-2021

Ενημέρωση για τα υποχρεωτικά self test για τον κορωνοϊό

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για τα υποχρεωτικά self test για τον κορωνοϊό

Διαδικασίες εισαγωγής μαθητών σε καλλιτεχνικά και μουσικά Γυμνάσια

Διαδικασία εισαγωγής σε καλλιτεχνικά σχολεία

Κατάλογος καλλιτεχνικών σχολείων – Αίτηση – Κατανομή

Διαδικασία εισαγωγής σε μουσικά σχολεία

Κατάλογος μουσικών σχολείων – Αίτηση – Κατανομή

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαδικασίες εισαγωγής μαθητών σε καλλιτεχνικά και μουσικά Γυμνάσια

Ενημέρωση για τις τάξεις Γ’ και Δ’

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) ΠΕ70, Σκρέτας Δημήτριος,
προσκαλεί τους Εκπαιδευτικούς ΠΕ70 των Τμημάτων της Γ΄ & Δ΄ Τάξης των
Σχολείων παιδαγωγικής και επιστημονικής ευθύνης του, σε Επιμορφωτική
Ημερίδα, εξ αποστάσεως.
Η Ημερίδα οργανώνεται στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων των ΣΕΕ με βάση το
Π.Δ. 79/2017 και είναι υποχρεωτική για τους Εκπαιδευτικούς στους
οποίους απευθύνεται και θα πραγματοποιηθεί στις 20 Απριλίου 2021,
ημέρα Τρίτη και ώρα: 14.10-17.20. Για τον λόγο αυτό τα Ψηφιακά
Τμήματα της Γ΄ και Δ΄ Τάξης Δημοτικού στα Σχολεία των συμμετεχόντων
Εκπαιδευτικών την αντίστοιχη ημέρα δεν θα λειτουργήσουν.
Εκ της Διευθύνσεως.
Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για τις τάξεις Γ’ και Δ’

ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ

Ενημερώνουμε τους γονείς και τους μαθητές του σχολείου μας ότι τα
βιβλία του παραρτήματος θα επαναχρησιμοποιηθούν το σχολικό έτος
2021-2022 και θα πρέπει να επιστραφούν στη σχολική μονάδα στην
καλύτερη δυνατή κατάσταση, με τη λήξη του σχολικού έτους 2020-2021 και
πριν τις θερινές διακοπές.

Εκ της Διευθύνσεως

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ