Το Σχολείο μας

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Κερατσινίου είναι χτισμένο στους πρόποδες του όρους Αιγάλεω, στον Κοκκινόβραχο δίπλα στις παλιές Σιταποθήκες του Κερατσινίου. Συστεγάζεται με το 19ο Νηπιαγωγείο Κερατσινίου και σε όλους τους τομείς λειτουργούν σαν δύο σώματα με μία ψυχή.Το δημοτικό λειτουργεί ως ολοήμερο σχολείο και διαθέτει τμήμα ένταξης.

Χαρακτηριστικά της φυσιογνωμίας του σχολείου είναι η εκμετάλλευση των ευκαιριών που παρέχει το αναλυτικό πρόγραμμα, η συνεργασία των εκπαιδευτικών σε κάθε επίπεδο, η θετική στάση σε καινοτομίες και καινοτόμα προγράμματα, η ενθάρρυνση πρωτοβουλιών εκπαιδευτικών και γονέων, η συνεργασία με τοπικούς φορείς, η αλληλεγγύη σε ομάδες ατόμων που έχουν ανάγκη. Το σχολικό έτος 2017-2018 το δημοτικό σχολείο οργανώνει την σχολική ιστοσελίδα με στόχο την παρουσίαση των δράσεων του σχολείου.

Στοιχεία επικοινωνίας
Διεύθυνση: Μπαλή 6 Κερατσίνι 18758