“Φροντίζω και ενεργώ για την αυλή του σχολείου μου “

3ος θεματικός κύκλος

Ενδιαφέρομαι και ενεργώ -Κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη

Υποενότητα “Εθελοντισμός “

Στόχος του προγράμματος, η διδασκαλία της έννοιας του εθελοντισμού στους μαθητές ,που ως ενεργοί πολίτες ,με την προσφορά εθελοντικής εργασίας θα συμβάλλουν στην βελτίωση της κοινωνίας μέσα στην οποία ζουν σε διάφορους τομείς .

Μέσα από παρουσιάσεις έμαθαν για  εθελοντικές  οργανώσεις και την δράση τους  για τον ρόλο  και τα οφέλη που προσφέρουν στην κοινωνία με αποδέκτες όλους εμάς .

Επέλεξαν ως εθελοντική εργασία την ανάπλαση  της αυλής του σχολείου σε συνεργασία με άλλα τμήματα, υπό την καθοδήγηση των υπευθύνων για αυτό εκπαιδευτικών και τελικά  αποζημιώθηκαν με την εικόνα της αυλής μετά την δράση τους .

Τέλος έβαλαν την εθελοντική εργασία στην καθημερινότητά τους και μας την παρουσίασαν αφού την κατέγραψαν σε ένα ημερολόγιο.