Ταξιδεύοντας με την ΣΤ’ (Country Reports- Presentations)

Οι εργασίες που ακολουθούν ,δημιουργήθηκαν από τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης μετά την διδασκαλία του Κεφαλαίου 1 (Unit 1 – Our multicultural  class).Μέσα σε μια δύσκολη χρονιά , με πολλά προβλήματα,απουσίες και καθυστερήσεις ,τα παιδιά απέδειξαν ότι μπορούν να συνεργαστούν σε ομάδες και να δημιουργήσουν αξιόλογα έργα.

Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά κατάφεραν να

• να πλοηγηθούν σε χρήσιμους ιστότοπους και να επιλέξουν πληροφορίες σημαντικές για την εργασία τους.
  • να ανακαλύψουν πληροφορίες για άλλες χώρες (σε σχέση με το κλίμα,τα φυσικά χαρακτηριστικά αλλά και τους ανθρώπους ,τις συνήθειες ,το φαγητό και τα αξιοθέατα).
  • να δουλέψουν ομαδικά (στην ώρα της πληροφορικής αλλά και από το σπίτι).
  • να αναπτύξουν ψηφιακές δεξιότητες χρησιμοποιώντας συνεργατικά εργαλεία (google presentations).
  • να προσθέσουν την δική τους φαντασία και αισθητική στις παρουσιάσεις τους.

Ευχαριστώ πολύ τους μαθητές μου που εργάστηκαν με υπομονή και επιμονή για να μάθουν αλλά και να δημιουργήσουν. Επίσης την εκπαιδευτικό της πληροφορικής,κυρία Χριστίνα Σαρίδη που διέθεσε χρόνο και βοήθησε τους μαθητές να ολοκληρώσουν τις εργασίες τους .

Μπορείτε να δείτε τις παρουσιάσεις και να αφήσετε ένα σχόλιο ανατροφοδότησης στο τέλος του άρθρου. Επίσης μετά τις εργασίες ,μπορείτε να βρείτε ένα padlet με το διδακτικό υλικό του κεφαλαίου. Η σειρά παρουσίασης των εργασιών είναι τυχαία.

Το padlet με το διδακτικό υλικό του κεφαλαίου

Μετάβαση στο padlet.com