ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μάι 202431

Την Πέμπτη 30-5-2024 πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στα πλαίσια της σχολικής ετοιμότητας και της ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό με όλα τα νήπιά μας που σε λίγες μέρες αποχαιρετούν το πρώτο τους σχολείο και θα συνεχίσουν την πολύπλευρη εξέλιξή τους ως μαθητές του Δημοτικού Σχολείου το Σεπτέμβριο. Η δράση αυτή είναι σημαντική για την αντιμετώπιση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο των αλλαγών που θα συμβούν στον καινούριο τους κόσμο. Η επίσκεψη σχεδιάστηκε και προγραμματίστηκε σε συνεργασία με τις δασκάλες των δύο τμημάτων της Α’ τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου, κυρία Μήτσιου Κυριακή και Παράσχου Μαργαρίτα, που μας υποδέχτηκαν με πολύ χαρά. Ξεναγηθήκαμε στους περισσότερους χώρους του κάτω ορόφου και στη συνέχεια μέσα από συζητήσεις και ερωτήσεις εντοπίσαμε τις ομοιότητες και τις διαφορές ανάμεσα στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό, είδαμε τα βιβλία, τα τετράδια, τις τσάντες τους και με τη βοήθεια των παιδιών του Δημοτικού τα νήπια εκφράστηκαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και χαρά μέσα από ομαδικές εργασίες, για το πως φαντάζονται το Δημοτικό Σχολείο. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα παιδιά μας ενθουσιάστηκαν όταν, μετά από αρκετό καιρό, συναντήθηκαν ξανά με τους περσινούς συμμαθητές τους. Ευχαριστούμε τις δύο κυρίες για τη φιλοξενία και το χρόνο που μας αφιέρωσαν.

Ανώνυμο σχέδιο

Ανώνυμο σχέδιο 5 1