Χρήσιμη ενημέρωση

• Όπως είναι ήδη γνωστό, από την Τετάρτη 8 Απριλίου υπάρχει πρόσβαση χωρίς χρέωση δεδομένων (zerorating) από κινητά δίκτυα, σε ψηφιακές πλατφόρμες που χρησιμοποιεί το Υπουργείο Παιδείας για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα σχολεία. Η μηδενική χρέωση μέσω κινητής τηλεφωνίας ισχύει για την Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me (e-me.edu.gr / 4all.e-me.edu.gr) που χρησιμοποιούν οι δάσκαλοι του σχολείου μας και για τις ιστοσελίδες που αναφέρονται στο δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας δείτε προηγούμενη ανάρτηση).

Προσοχή όμως: Η προβολή περιεχομένου που φιλοξενείται σε άλλη ιστοσελίδα και        έχει ενσωματωθεί στην e-me (π.χ. video youtube) ή το άνοιγμα συνδέσμων που              οδηγούν σε εξωτερικό περιεχόμενο δεν υπάγονται στη μηδενική χρέωση.

• Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας χρησιμοποιούν την πλατφόρμα e-me. Τις προηγούμενες εβδομάδες υπήρξαν πολλά προβλήματα με την πλατφόρμα τα οποία σιγά σιγά εξομαλύνονται, αλλά ακόμα δεν έχουν μπει σε λειτουργία όλες οι δυνατότητες της πλατφόρμας. Οι εκπαιδευτικοί προσαρμόζουν τις δράσεις τους κάθε φορά στις δυνατότητες που παρέχει η πλατφόρμα και οι δράσεις θα εξελίσσονται ανάλογα με τις δυνατότητες που προσφέρονται. Εάν παρατηρήσετε δυσκολία στη σύνδεση, (τις τελευταίες μέρες δεν υπάρχει ιδιαίτερη δυσκολία σύνδεσης) αυτή πιθανώς οφείλεται σε υπερφόρτωση του συστήματος ή ενδεχόμενη προσπάθεια αναβάθμισης του.

Κάνοντας κλικ εδώ μεταφέρεστε στην πλατφόρμα e-me: https://e-me.edu.gr/

• Οι οδηγίες που υπάρχουν σε προηγούμενη ανάρτηση και αφορούν την σύγχρονη διδασκαλία είναι γενικές και θα χρειαστούν σε περίπτωση που οι δάσκαλοι των τάξεων χρησιμοποιήσουν την σύγχρονη διδασκαλία. Σε αυτή την περίπτωση οι δάσκαλοι θα επικοινωνήσουν με τους γονείς των μαθητών τους θα ορίσουν μέρα και ώρα διαδικτυακής συνάντησης και θα σας δώσουν ένα σύνδεσμο, που θα χρησιμοποιήσετε με τις οδηγίες που υπάρχουν σε προηγούμενη στην οποία μεταφέρεστε κάνοντας κλικ εδώ.