5ο Νηπιαγωγείο Άρτας

Αρτινών Πεσόντων

ΣΧΟΛΕΙΟ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ…ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!

Φεβ 202428

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης “Σχολείο -Οικογένεια …Μαζί για το Παιδί!” πραγματοποιήθηκε απόψε στο σχολείο μας μια ακόμη συνάντηση με τους γονείς και καλεσμένο μας, το Διοικητή Ασφάλειας  Ν. Άρτας κ. Γούσια Θεόδωρο. Ήταν μια εξαιρετική ομιλία- συζήτηση με θέμα την “Ασφαλή πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο”. Ο κ. Γούσιας εξέθεσε όλους τους κινδύνους που κρύβονται στο διαδίκτυο τόσο για τους μικρούς όσο και για τους μεγάλους , παραθέτοντας πολλά παραδείγματα από την εμπειρία του με στόχο να προβληματιστούμε πάνω στην ενασχόλησή μας με αυτό. Πρότεινε τρόπους προστασίας για τα παιδιά, τους οποίους πρέπει να επιβάλλουμε εμείς αλλά και τρόπους προστασίας για εμάς. Ευχαριστούμε από καρδιάς τον κ. Γούσια για την αποδοχή της πρόσκλησής αλλά και το σθένος του να ενημερώσει όσο μπορεί περισσότερο το κοινό για τη χαρά αλλά και τον πόνο που μπορεί να προκαλέσει το διαδίκτυο.

IMG 20240228 190955 IMG 20240228 192034

Έχουν προηγηθεί 2 ακόμη συναντήσεις στο πλάισιο του σχεδίου δράσης.

1η Συνάντηση

Η συνάντηση αυτή πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου όπου οι γονείς ενημερώθηκαν για το σχέδιο δράσης “ΣΧΟΛΕΙΟ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ… ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ” (πώς θα υλοποιηθεί, ποιός είναι ο στόχος του και ποιά θα είναι η συμβολή τους).  Επίσης έγινε η γνωριμία με την ψυχολόγο του σχολείου μας και προτείναμε στους γονείς να εκθέσουν προτάσεις τους  για θέματα που θα ήθελαν τη συμβολή της.

20231211 181307 20231211 181319

2η Συνάντηση

Στο χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε ομιλία- συζήτηση με την ψυχολόγο του σχολείου κ. Μαρίνα Δημητρίου με θέμα:”Όρια και Κανόνες”. Οι γονείς εξέφρασαν τόσο τις ανησυχίες τους όσο και τις δυσκολίες τους  να επιβάλουν όρια και κανόνες στα παιδιά καθώς οι πληροφορίες που κατακλύζουν τα παιδιά σήμερα είναι παρα πολλές  και η ανάγκη να γίνουν αρεστά στη παρέα είναι μεγάλη. Η συζήτηση μας οδήγησε σε προβληματισμούς ώστε να βρούμε τη χρυσή τομή για την ομαλή ανάπτυξη του παιδιού.

IMG 20240131 184829 IMG 20240131 184834 IMG 20240131 184852