Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού CodeWeek

beebot1

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος στην «Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού CodeWeek»  .

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε. O βασικός γραμματισμός όλων σε μια ψηφιακή εποχή πρέπει να περιλαμβάνει την κατανόηση του προγραμματισμού και την ανάπτυξη καίριων ικανοτήτων που σχετίζονται με την υπολογιστική σκέψη, όπως είναι η επίλυση προβλημάτων, η συνεργασία και οι δεξιότητες ανάλυσης.

Η έναρξη του προγράμματος ορίστηκε στις 16 Οκτωβρίου 2023  και  η περάτωσή του στις 23 Οκτωβρίου 2023.

Επικεφαλής της δραστηριότητας είναι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Ο στόχος της δραστηριότητας είναι οι μαθητές του σχολείου μας να αποκτήσουν δεξιότητες και ικανότητες σχετικά τον προγραμματισμό του BeeBot (σχεδιασμός και παροχή οδηγιών αντίληψη του χώρου – αριστερά / δεξιά / μπροστά / πίσω) αλλά και να αναγνωρίσουν, να ερμηνεύσουν και να κατανοήσουν τα συναισθήματα, όχι μόνο τα δικά τους αλλά και των άλλων (ανάπτυξη ενσυναίσθησης).

Οι εργασίες των μαθητών θα αναρτηθούν σε κατοπινό χρόνο, μετά την ολοκλήρωση των εργασιών.