Ξανά συναντιόμαστε …ψηφιακά!!

Αγαπητοί γονείς/ κηδεμόνες, αγαπημένα μας παιδιά,
ευχόμαστε να είστε όλοι υγιείς και ασφαλείς! Συναντιόμαστε πάλι διαδικτυακά, σύγχρονα και ασύγχρονα, στην γνώριμη πλέον για όλους μας τηλεκπαίδευση.

Η εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση μας ξεκίνησε με τον μύθο της Αλκυόνης, μιας και οι τελευταίες μέρες του Ιανουαρίου και οι πρώτες του Φεβρουαρίου αν και είμαστε στην καρδιά του χειμώνα ήταν ηλιόλουστες.
Αφηγηθήκαμε την ιστορία της Αλκυόνης σύμφωνα με την μυθολογία και συζητήσαμε γύρω από αυτήν.

Ακολουθεί ψηφιακή αφήγηση της ιστορίας

Είδαμε φωτογραφίες με το πουλί Αλκυόνη και ακούσαμε σε ηχητικό απόσπασμα το κελάϊδισμα του!

Οι μαθητές μας αποτύπωσα εικαστικά τις δικές τους αλκυόνες και τις παρουσίασαν στην ψηφιακή μας τάξη ή/και τις ανάρτησαν στο padlet του σχολείου μας με την βοήθεια ενός ενήλικα.

Τέλος , τραγουδήσαμε για την Αλκυόνη , το ψαροπούλι με τα όμορφα χρώματα!

Δεν θα μπορούσε να απουσιάζει από την διαδικτυακή μας παρέα και ένα ψηφιακό παιχνίδι με αφορμή τον μύθο της Αλκυόνης.

Η επόμενη μέρα μας ήταν αφιερωμένη στο Εργαστήρι Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα στον θεματικό κύκλο Ζω καλύτερα-Ευ ζην , με θέμα την διατροφή. Μέσα από μια σειρά εργαστηρίων και βιωματικής και ανακαλυπτικής μάθησης, που σκοπό έχουν την καλλιέργεια και την εκπαίδευση των μαθητών μας σε μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή, ολοκληρώσαμε και αυτήν την θεματική τόσο στα πλαίσια της δια ζώσης όσο και της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση.

Μέσα από έργα τέχνης που παρουσιάσαμε στην ψηφιακή μας τάξης, είδαμε καθημερινές μας συνήθειες και εικόνες όπως η τροφή μας, καθημερινά γεύματα η απεικόνιση φρούτων να πρωταγωνιστούν στον κόσμο της τέχνης.

Pierre Auguste Renoir ,γεύμα σε μεσημεριανή βαρκάδα ,1880.
Το φαγητό ως αφορμή κοινωνικοποίησης.

Καλάθι με Φρούτα

Paul Cezzane -Still Life with Fruit

Bowl of Fruit – Henri Fantin-Latour 1857

Καρπούζι_ΦερνάντοΜποτέρο

Πικάσο

Μιχαλάκη Άννα Κεραμικά 2002 παστέλ σε χαρτί

Αναμένουμε από τους μαθητές μας τις δικές τους δημιουργίες, εικόνες καθημερινές που σχετίζονται με την διατροφή να τους δώσουν έμπνευση και να μεγαλουργήσουν!!

Πάμε να παίξουμε ψηφιακά παζλ με τους πίνακες που παρουσιάσαμε;

Σαββατοκύριακο έρχεται και δεν θα μπορούσε να απουσιάζει η δράση φιλαναγνωσίας!
Αξιοποιούμε τον χρόνο που έχουμε στη ανάγνωση μιας ιστορίας!
Σας περιμένουμε την Δευτέρα στην ψηφιακή μας παρεούλα να μας παρουσιάσετε το παραμύθι που διαβάσατε! Τι σας έκανε εντύπωση; Τι συναισθήματα σας δημιούργησε;
Μπορείτε να αποτυπώσετε , αν το επιθυμείτε σε ένα χαρτί , τον τίτλο του παραμυθιού και ότι σας δημιούργησε ενδιαφέρον από την ιστορία! Θα χαρούμε πολύ να το μοιραστείτε μαζί μας!!

Μιας και η Κυριακή είναι αφιερωμένη σαν μέρα γιορτής της αγάπης , σας παραθέτουμε ένα παραμύθι αφιερωμένο σ΄αυτήν!
Καλή ακρόαση παιδιά μας!

09Νοε2020 10 Λεπτά ακόμη , «Η σφιχτή αγκαλιά της Αγάπης» του Γιώργου Μπουμπούση, με εικόνες Μαρία Μανουρά, από τις Ellinoekdotiki Publishing – Ελληνοεκδοτική Εκδόσεις

Καλό Σαββατοκύριακο σ’όλους!
Ραντεβού την Δευτέρα στην ψηφιακή μας τάξη!
Με αγάπη,