5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Το 5ο Γυμνάσιο Πετρούπολης είναι Δημόσιο Ημερήσιο Σχολείο. Ιδρύθηκε  το 1984, σύμφωνα με το ΦΕΚ 118/τ.Α/16-08-1984, αρχικά στεγαζόταν σε ενοικιαζόμενο κτίριο, ενώ στη συνέχεια, το έτος 1993, μεταφέρθηκε στο κτίριο όπου στεγάζεται έως σήμερα και το οποίο βρίσκεται επί της οδού Ηπείρου 2,  στην Πετρούπολη. Μαζί με το 2ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Πετρούπολης αποτελούν ένα ενιαίο συγκρότημα διαιρεμένο σε 2 σχολικές μονάδες με διαφορετικό και χωριζόμενο προαύλιο χώρο. Το διδακτήριο περιλαμβάνει 13 αίθουσες διδασκαλίας, 1 εργαστήριο Η/Υ, 1 εργαστήριο Φυσικών επιστημών, αίθουσες Μουσικής & Τεχνολογίας, Γραφεία Δ/ντριας και Εκπαιδευτικών,  αποθήκες, κυλικείο και κλειστό γυμναστήριο. Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων χρησιμοποιείται και από τα 2 σχολεία αλλά βρίσκεται εντός του διδακτηρίου του 2ου Γυμνασίου.

Στο σχολείο μας, φοιτούν  μαθητές/τριες 13-15 χρονών και ακολουθούν πρόγραμμα Βασικής και Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης, όπως όλα τα Γυμνάσια της Ελλάδας. Το πρόγραμμα σπουδών του περιλαμβάνει Αρχαία και Νέα Ελληνική Γλώσσα, Μαθηματικά, Ιστορία, Γεωγραφία, Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Ξένες Γλώσσες (Αγγλικά και Γαλλικά ή Γερμανικά), Πληροφορική, Τεχνολογία, Εικαστικά, Μουσική, Φυσική Αγωγή, και Εργαστήρια Δεξιοτήτων.

Χάρτης σχολείου