Δράση ορθής μεταχείρισης των δανειζόμενων βιβλίων

Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού συμμετείχαν σε μια δραστηριότητα με την υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης Ευαγγελία Καρανάνα και την εκπαιδευτικό της τάξης Χρυσούλα Καρατσάλου με τίτλο: “Το Μαγικό Ταξίδι του Βιβλίου”.

Κατά τη διάρκεια αυτής της δραστηριότητας, οι μαθητές έμαθαν τον σωστό τρόπο μεταχείρισης των βιβλίων κατά το δανεισμό μέσα από ένα παιχνίδι ρόλων.

Μέσα από αυτήν την δραστηριότητα, οι μαθητές εκπαιδεύτηκαν σχετικά με τη σημασία της φροντίδας και του σεβασμού προς τα βιβλία και τη βιβλιοθήκη, παράλληλα με την ανάπτυξη των δεξιοτήτων τους στον τομέα της συνεργασίας και της ομαδικής εργασίας.