Συνέντευξη του Δ/ντή του 5ου Δημοτικού Σχολείου Βριλησσίων από μαθητές του ΣΤ2

Ο Διευθυντής μιας σχολικής μονάδας ασκεί παιδαγωγικό και διοικητικό ρόλο.Έχει την πλήρη ευθύνη για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Τα καθήκοντα του είναι πολλά. Ορισμένα από αυτά είναι:ο συντονισμός της σχολικής ζωής, η εποπτεία της λειτουργίας του σχολείου, η τήρηση των νόμων που αφορούν την εκπαίδευση, καθώς και του καθημερινού ωρολογίου προγράμματος. Φροντίζει για το σχεδιασμό, την υλοποίηση και αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου, την προώθηση και την εποπτεία εφαρμογής καινοτόμων δράσεων και προγραμμάτων, όπως είναι η ενισχυτική διδασκαλία, την καλύτερη αξιοποίηση του εκπαιδευτικού προσωπικού,την εφαρμογή των αποφάσεων του συλλόγου διδασκόντων και του συμβουλίου σχολικής κοινότητας. Επίσης ο Διευθυντής εμψυχώνει, προτρέπει και διευκολύνει τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές να συμμετέχουν σε προγράμματα πολιτιστικά, αγωγής υγείας και περιβαλλοντικά.Έχει και πολλά άλλα καθήκοντα που θα θέλαμε πολύ χρόνο για να τα αναπτύξουμε, όπως η εκπροσώπηση του σχολείου στην κοινωνία, η επικοινωνία με φορείς, συλλόγους, όργανα της τοπικής αυτοδιοίκησης.
Με γνώμονα όλα τα παραπάνω οι μαθητές του Στ2 αποφάσισαν να κάνουν πράξη τη διδασκαλία του κεμενικού είδους του διαλόγου, που διδάχθηκαν φέτος από τις εκπαιδευτικούς του τμήματος κα Καρβέλα Ελβίνα και κα Σταυρούλια Αθηνά και να πάρουν συνέντευξη από το Διευθυντή της σχολικής τους μονάδας, του 5ου Δημοτικού Βριλησσίων, κο Βλαχομήτρο Ελευθέριο, ο οποίος και απάντησε στις ερωτήσεις τους με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό.