Η τσάντα στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς,

Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά συνεχίζεται η  δράση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με τίτλο «Η τσάντα στο σχολείο».

Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για δύο (2) Σαββατοκύριακα  το μήνα, στο σχολείο. Η τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από το Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου, έως τη Δευτέρα.

Σκοπός της δράσης αυτής είναι οι μαθητές/τριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου και να αφιερωθεί αυτός ο χρόνος στη δημιουργική επαφή και επικοινωνία γονέων – παιδιών.

Εμείς ως Σύλλογος Διδασκόντων αποφασίσαμε να εφαρμόσουμε αυτή τη δράση κάθε  πρώτη  και τρίτη Παρασκευή του μήνα  και ευελπιστούμε τα Σαββατοκύριακα αυτά να τα περνάτε ευχάριστα και δημιουργικά με τα παιδιά σας.

Δημοσιεύθηκε στην ανακοινώσεις, τα νέα μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.