Τρίτη, Ιούλιος 05, 2022

Η Ρωξάνη της καρδιάς μας

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΔΡΑΣΕΙΣ_ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

v

nn

hh

image2 11

image1 9

image0 21

Μια καινούρια μαθήτρια γράφτηκε στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Γιαννιτσών κι έφερε μεγάλη χαρά σε όλους μας! Μια μαθήτρια τετράποδη, μαλλιαρή, χαδιάρα και πανέξυπνη!

Δάσκαλοι και μαθητές την αγκάλιασαν με αγάπη και της υποσχέθηκαν να τη βοηθήσουν να βρει την παντοτινή της οικογένεια. Πεταμένη στην περιοχή του Λουδία και αφού γλύτωσε από τις ρόδες ενός φορτηγού είχε την τύχη να βρεθεί στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Γιαννιτσών που επί μία δεκαετία εκπονεί φιλοζωικά προγράμματα προωθώντας υιοθεσίες αδέσποτων ζώων.

Η μικρούλα Ρόξυ είναι 4 μηνών, εμβολιασμένη και αποπαρασιτωμένη. Ψάχνει ανθρώπους που θα την έχουν μέλος της οικογένειάς τους για όλη της τη ζωή. Οι μαθητές των τμημάτων που εκπονούν το πρόγραμμα «Οι αδέσποτοι φίλοι μας» έβαλαν πολλή αγάπη και λίγο χαρτζιλίκι για να της αγοράσουν τροφή, κρεβατάκι, λουράκια και ρουχαλάκια για το κρύο.

ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ, ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ είναι το μήνυμα μας στην κοινωνία!

Ας ευχηθούμε στην Ρωξάνη της καρδιάς μας να είναι τυχερή!

Η εκπαιδευτικός

Αφροδίτη Πιπεράρη