image2 8

«ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ, ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ»

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΔΡΑΣΕΙΣ_ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
image5 3 1
image4 2 2
image1 6
2022 02 27 18.09.24
image10 1
image8 1
image7 1
image6 3
image5 2
image4 4
image33 2
image14 3
image08 1
«ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ, ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ» ήταν το μήνυμα που ήρθε να μας πει ο Φοίβος, ο σκύλος του διευθυντή, ως επίσημος καλεσμένος στο σχολείο μας στο φετινό πρόγραμμα «Οι αδέσποτοι φίλοι μας».
Ο Φοίβος άγγιξε τις καρδιές των παιδιών με την ιστορία της ζωής του. Ήταν ένα ταλαιπωρημένο αδέσποτο κουταβάκι σ΄ ένα καταφύγιο της Θεσσαλονίκης που υιοθετήθηκε από την οικογένεια του διευθυντή μας και ζει ευτυχισμένος μαζί τους σ΄ ένα διαμέρισμα πάνω από μια δεκαετία. Ήρεμος και ευγενικός δέχτηκε με χαρά τα χάδια των μαθητών και έπαιξε μαζί τους στην αυλή με την μπάλα.
Ο διευθυντής μας απαντώντας στις ερωτήσεις των παιδιών μίλησε για τη ζωή του με τον Φοίβο και τα συναισθήματα που τον δένουν με τον σκύλο του.
-Πώς λένε τον σκύλο σας και πόσο χρονών είναι, ρώτησαν τα παιδιά.
-Πώς βρέθηκε στην οικογένειά σας;
-Τι τον ταΐζετε; Πού κοιμάται και πού κάθεται όταν βλέπετε τηλεόραση;
-Τι υποχρεώσεις έχει ο ιδιοκτήτης ενός σκύλου κάθε μέρα;
-Διασκεδάζετε μαζί του; Ποιο είναι το αγαπημένο του παιχνίδι;
-Έχει πάει ποτέ στη θάλασσα; Του αρέσει το κολύμπι;
-Τι κάνει όταν είστε στη δουλειά; Κάνει ζημιές στο σπίτι;
-Πώς νοιώθουν οι γείτονες με τον σκύλο σας;
-Τι κάνετε όταν πάτε ταξίδι;
-Τι κάνει ο Φοίβος όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι;
-Τον έχετε χάσει ποτέ; Κινδύνεψε ποτέ η ζωή του;
-Θα τον χαρίζατε ποτέ σε άλλη οικογένεια γιατί κουραστήκατε να τον έχετε;
-Τι έχετε να πείτε για όλους αυτούς που παρατάνε τα ζώα τους στα βουνά και στα χωράφια γιατί τα βαρέθηκαν;
Τα ζώα έχουν αισθήματα, είπε ως επίλογο ο κύριος Αλβανός. Δεν είναι παιχνίδια που τα πετάμε όταν τα βαρεθούμε. Είναι μέλη της οικογένειας μέχρι να πεθάνουν.
η εκπαιδευτικός
Πιπεράρη Αφροδίτη