Τσικνοπέμπτη 24/2/2022_Το γαϊτανάκι

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

image14 1

image16 1

image14 1

image16 1

image4 1

image6 2

image33 1

image5 1

Στα πλαίσια του ετήσιου προγράμματος αθλητικών δραστηριοτήτων “Ευ αγωνίζεσθαι – Νους υγιής εν σώματι υγιεί”, που υλοποιείται απ’ όλες τις τάξεις του σχολείου μας με την αρωγή των εκπαιδευτικών Κουτζίνου Ελένης και Ραμπούση Χρήστου, πραγματοποιήθηκε, την Τσικνοπέμπτη 24/2/2022, γνωριμία και αναβίωση ενός πανάρχαιου – πατροπαράδοτου εθίμου, που έφεραν εδώ, ως πολιτιστική παρακαταθήκη, οι πρόσφυγές μας,  Μικρασιάτες και Πόντιοι, κατά τον επαναπατρισμό τους.

Οι μαθήτριες και μαθητές μας, χόρεψαν σε ζευγάρια το Γαϊτανάκι, πλέκοντας τα πολύχρωμα γαϊτάνια, πλαισιωμένοι από κέφι, ρυθμό και ζωντάνια, δηλώνοντας παράλληλα τις διαχρονικές αξίες της ομόνοιας και της συναδέλφωσης των ανθρώπων. Το ξένοιαστο πνεύμα της Αποκριάς συνεχίστηκε με το ξεφάντωμα των παιδιών μας με παραδοσιακή μουσική και χορό.

η εκπαιδευτικός

Κουτζίνου Ελένη