Στιγμιότυπο 2021-06-06, 22.33.33

Πρώτες βοήθειες

ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

Ατυχήµατα συµβαίνουν καθηµερινά οποιαδήποτε στιγµή και σε οποιοδήποτε µέρος. Περισσότερο συναντάμε μικρό-ατυχήματα στα παιδιά, την ώρα που παίζουν κυρίως.

-Τι πρέπει να κάνουμε ώστε να αντιμετωπίσουμε αυτά τα ατυχήματα;

Η παροχή των πρώτων βοηθειών, όποτε υπάρχει η δυνατότητα, είναι καθήκον όλων µας, ανεξαρτήτως ηλικίας. Ακόµη και χωρίς εξειδικευμεύνη εκπαίδευση στις πρώτες βοήθειες, η τήρηση ορισµένων απλών κανόνων και οδηγιών µπορεί όχι µόνο να περιορίσει µια βλάβη που έχει προκληθεί από ατύχημα, αλλά  και να σώσει µια ανθρώπινη ζωή.

-Μπορούν τα παιδιά να προσφέρουν πρώτες βοήθειες ή να αντιμετωπίσουν ένα δικό τους μικροατύχημα;

Τα παιδιά μπορούν να προσφέρουν πρώτες βοήθειες και να βοηθήσουν όποιον το έχει ανάγκη. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δείξουμε στα παιδιά τι πρέπει να κάνουν την  στιγμή του ατυχήματος ώστε να βοηθήσουν τον συμμαθητή τους, τους γονείς τους ή τον περαστικό , πριν έρθει η ιατρική βοήθεια αλλά και πώς μπορούν να περιποιηθούν το δικό τους τραύμα με ψυχραιμία.

Την Τρίτη 25 Μαΐου 2021, πραγματοποιήθηκε μια παρουσίαση από τη σχολική νοσηλεύτρια κ. Μαρία Κουτσάκη, στους μαθητές της Ε2 τάξης του σχολείου μας, σχετικά με την περιποίηση τραύματος και την αντιμετώπιση της αιμορραγίας.

Τα παιδιά αφού είδαν ένα σύντομο βίντεο, ενημερώθηκαν σχετικά με τον τρόπο και τα υλικά που χρειάζονται για την περιποίηση του τραύματος. Επιπλέον έμαθαν τι πρέπει να κάνουν όταν δεν έχουν τα απαραίτητα υλικά (π.χ. όταν είναι σε κάποιο πάρκο) και τέλος πώς αντιμετωπίζεται η μεγάλη αιμορραγία.

Πιο συγκεκριμένα, έμαθαν πως το πρώτο που πρέπει να κάνουν τα παιδιά είναι να μείνουν ψύχραιμα και να νιώθουν σιγουριά για τον εαυτό τους ότι μπορούν να βοηθήσουν, εφόσον έχουν εκπαιδευτεί στις πρώτες βοήθειες. Αρχικό μέλημα τους είναι να προστατέψουν τον εαυτό τους ώστε να μπορέσουν να προσφέρουν την βοήθεια τους.

Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς γνωρίζουν ότι τα ατυχήματα είναι πολύ συχνά και έκαναν εύστοχες ερωτήσεις πάνω στα τραύματα αλλά και γενικότερες ερωτήσεις για τις πρώτες βοήθειες.   Επιπλέον εξέφρασαν την επιθυμία τους να γίνουν και άλλες ενημερώσεις σχετικά με το θέμα και σαφώς η επιθυμία τους αυτή θα υλοποιηθεί.

Η σχολική νοσηλεύτρια

Κουτσάκη Μαρία