Δανειστική βιβλιοθήκη 2023-2024

ΦΤΕΡΟ

Τα βιβλία με τα οποία λειτούργησε η δανειστική βιβλιοθήκη κατά το τρέχον έτος και ήταν δωρεές των γονέων των μαθητών/μαθητριών μας ήταν τα ακόλουθα:

• «Εύθυμες ιστορίες με ζώα», εκδόσεις:  Harmi-press.
  • «Αγαπημένοι μύθοι με ζωάκια», εκδόσεις: Ψυχογιός.
  • «Χαμένοι στο δάσος», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εικονογράφιση: Έφη Κοκκινάκη, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Μπελό ο δράκος», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εικονογράφηση: Νίκη Λεωνίδου, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Φόρα το χαμόγελό σου», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Δώς΄ μου το χέρι σου», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εικονογράφηση: Φωτεινή Τίκκου, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Οι δυο ουρές», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εικονογράφηση: Γιώργος Σγουρός, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Λευκή και μαύρη σοκολάτα», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εικονογράφηση: Γιάννης Σκουλούδης, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Η σκάλα της αγάπης», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Μα που πάνε τα μπαλόνια», Κατρίνα Τσάνταλη, εικονογράφηση:  Little Miss Grummy, εκδόσεις:  Διόπτρα.
  • «Η παλέτα των συναισθημάτων», Έρα Μουλάκη, εικονογράφηση: Σοφία Τουλιάτου, εκδόσεις: Κέδρος.
  • «Ένα απλό μολύβι», Ασπασία Πρωτόγερου, εικονογράφηση: Ανδρομάχη Γιαννοπούλου, εκδόσεις: Πατάκη.
  • «Μια αράχνη μόνη…ψάχνει!, Λήδα Βαρβαρούση, εκδόσεις: Παπαδόπουλος.
  • «Όταν θυμώνω», Corelia Maude Spelman, Nancy Cote, μετάφραση: Πόπη Κύρδη, εκδόσεις: Παπαδόπουλος.
  • «Το παρεάκι των λουλουδιών», Κέλλυ Αλχανάτη-Παπούλη, εικονογράφηση: Χρύσα Σπυρίδωνος, εκδόσεις: Μίνωας.
  • «Καλοί τρόποι στο σχολείο», εκδόσεις: Ψυχογιός.
  • Ο θησαυρός της καρδιάς: Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εικονογράφηση: Γιάννης Σκουλούδης, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Οχ , χταπόδι, λάθος  πόδι!», Αντώνης Παπαθεοδούλου, εικονογράφηση: Πέτρος Μπουλούμπασης, εκδόσεις: Παπαδόπουλος.
  • «Ο λύκος Ζαχαρίας θέλει να κάνει τον γύρο του κόσμου», Orianne Lallemand-Eleonore Thuillier, εκδόσεις: Παπαδόπουλος.
  • «Η πρώτη μου Πηνελόπη Δέλτα-Τρελαντώνης», διασκευή: Τζέμη Τασάκου, εικονογράφηση: Αιμιλία Κονταίου, εκδόσεις: Μεταίχμιο.
  • «Όλα θα πάνε καλά», Άννα Ντιούντεϊ, εικονογράφηση: Τζούντι Σάνκερ, εκδόσεις: Ψυχογιός. «Νόλαν μετράει τα αστέρια», Τζένη Κουτσοδημητροπούλου, εικονογράφηση: Γιάννης Σκουλούδης, εκδόσεις: διόπτρα.
  • «’Ελεγξε τον θυμό σου», Τζιλ Χάσον, εικονογράφηση: Σάρα Τζένινγκς, εκδόσεις: Μεταίχμιο.
  • «Ας πούμε αυτή τη λέξη», Μαρία Κουτσανοπούλου, εικονογράφηση: Λία Φωτιάδου, εκδόσεις: Τζιαμπίρης Πυραμίδα.
  • «Σ΄ αγαπώ όπως είσαι», Ron van Maurik, δόσεις: Διόπτα.
  • «Λέω αντίο στη ζήλια!», κείμενα: Ana Serna, εικονογράφηση: Kasandra, εκδόσεις: susaeta.
  • «’Ένας ξεχωριστός φίλος», Άννη Θεοχάρη, εικονογράφηση: Βίλλη Καραμπατζιά, εκδόσεις: Α. Α. Λιβάνη.
  • «Ο καλύτερος σκύλος στον κόσμο», Miriam Moss-Jutta Bucker, εκδόσεις: Μεταίχμιο.
  • «Ο Δον Κιχότης», Μιγκελ Θερβάντες, εκδόσεις: Κέδρος.