ΣΧΗΜΑΤΑ: Επανάληψη

ΠΑΙΧΝΙΔΙ1

ΠΑΙΧΝΙΔΙ 2

Επαναληπτικό μάθημα

Αφού ολοκληρώθηκε η διδασκαλία των επίπεδων γεωμετρικών σχημάτων, για την επανάληψη/εμπέδωση όσων οι μαθητές/μαθήτριες κατέκτησαν ακολούθησαν τα παρακάτω παιχνίδια:

Α. Παιχνίδι μνήμης (memory) με φιγούρες-σχήματα.

Οι μαθητές/μαθήτριες σχεδίασαν και χρωμάτισαν φιγούρες-ανθρώπινες μορφές με βάση το σχήμα του κύκλου, του τριγώνου, του τετραγώνου και του ορθογωνίου, τις κόλλησαν σε καρτέλες και δημιούργησαν  το δικό τους παιχνίδι «memory». Αρχικά έπαιξαν με τις οχτώ καρτέλες που παρίσταναν ανδρικές φιγούρες, ψάχνοντας να βρουν ζεύγη όμοιων σχημάτων. Κατόπιν, εργάστηκαν με το επόμενο σετ από οχτώ καρτέλες που απεικόνιζαν γυναικείες φιγούρες και τέλος αξιοποίησαν και τις δεκαέξι καρτέλες, απολαμβάνοντας το δικό τους επιτραπέζιο παιχνίδι.

MEMORY 2

MEMORY 3

MEMORY 4

Β. Ρομπότ με σχήματα.

Δόθηκαν στους μαθητές/μαθήτριες σχήματα διαφόρων μεγεθών και χρωμάτων, τα οποία αναγνώρισαν και στη συνέχεια συνέθεσαν με αυτά μία φιγούρα-ρομπότ. Ακολούθησε αποτύπωση της εργασίας και σε γραφικό επίπεδο (φύλλο εμπέδωσης).

ΣΧΗΜΑΤΑ

ΣΧΗΜΑΤΟΥΛΗΣ