ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ

ΚΑΡΔΙΑ ΕΦΦΕ

Αφού ολοκληρώθηκε η δεύτερη θεματική ενότητα «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη» των εργαστηρίων δεξιοτήτων με τίτλο «Στην αγκαλιά του παππού και της γιαγιάς», διαπιστώνουμε ότι οι στόχοι που τέθηκαν επιτεύχθηκαν. Οι μαθητές/μαθήτριες κατόρθωσαν ως προς το:

Α΄ Θεματικό Πεδίο: Παιδί και Επικοινωνία (Γλώσσα και ΤΠΕ)

• Να αναγνωρίζουν λεξιλόγιο (λειτουργικό λεξιλόγιο, λεξιλόγιο με λέξεις υψηλής συχνότητας χρήσης, ορολογία γνωστικών αντικειμένων) που συναντάται σε διάφορα επικοινωνιακά πλαίσια.
  • Να κάνουν περιγραφές με λογική σειρά και συνέπεια.
  • Να διατυπώνουν και να συνοψίζουν επιχειρήματα για την τεκμηρίωση απόψεων.
  • Να εμπλουτίζουν το λεξιλόγιό τους.
  • Να υιοθετούν κριτική στάση απέναντι σε πληροφορίες και σε απόψεις των άλλων.
  • Να παρατηρούν τη φορά ανάγνωσης σε γραπτά κείμενα και την πλοήγηση σε πολυτροπικά (ψηφιακά και μη ψηφιακά) κείμενα.
  • Να περιγράφουν τη βασική ιδέα του γραπτού κειμένου συνοψίζοντας πληροφορίες ή συνάγοντας συμπεράσματα.
  • Να επιδίδονται σε πρακτικές ολικής, προσποιητής και συμμετοχικής ανάγνωσης.
  • Να αναγνωρίζουν βασικές μορφές ψηφιακής πληροφορίας (κείμενο, εικόνα, ήχος).
  • Να αναζητούν και να επιλέγουν κατάλληλες πληροφορίες στο διαδίκτυο.

Β΄ Θεματικό Πεδίο: Παιδί, Εαυτός και Κοινωνία

• Να ευαισθητοποιηθούν ως προς τα άτομα της τρίτης ηλικίας.
  • Να αφουγκραστούν τις ανάγκες τους.
  • Να αντιληφθούν τον σεβασμό που αξίζει να τους δείχνουν, καθότι η προσφορά τους στην οικογένεια είναι σπουδαία καθ’ όλη την πορεία της ζωής τους.
  • Να γνωρίσουν και να εμπεδώσουν τα στάδια της ζωής του ανθρώπου.
  • Να κατανοήσουν τις ανάγκες, την εξέλιξη, την αλλαγή ενός προσώπου τρίτης ηλικίας.
  • Να μάθουν να απολαμβάνουν την επικοινωνία με τους ηλικιωμένους, να τους αγαπούν, να τους νοιάζονται, να τους υποστηρίζουν και να διδάσκονται από αυτούς.
  • Να αντλήσουν πληροφορίες σχετικές με τις διαφορετικές κοινωνικές συνθήκες μέσα από τις εμπειρίες των ηλικιωμένων.
  • Να αναγνωρίζουν τις οικογενειακές συνθήκες και παραδόσεις και τον τρόπο ζωής στο παρελθόν.
  • Να επεξεργάζονται πληροφορίες για το παρελθόν.

Γ΄ Θεματικό Πεδίο: Παιδί και Θετικές Επιστήμες (Μαθηματικά)

• Να αντιλαμβάνονται ότι στην απαρίθμηση μιας ακολουθίας αριθμών, ο τελευταίος αριθμός δηλώνει την πληθικότητα.
  • Να καταμετρούν αντικείμενα από εικόνες μέχρι το 20.
  • Να εκτιμούν τη γνώση των αριθμών και τη σημασία της καταμέτρησης σε καθημερινές καταστάσεις.

Δ΄ Θεματικό Πεδίο: Παιδί, Σώμα, Δημιουργία και Έκφραση

• Να διακρίνουν χρώματα, είδη γραμμών και σχημάτων στο περιβάλλον και στα έργα τέχνης.
  • Να προσδιορίζουν διαφορετικές τεχνικές δημιουργίας και αναπαράστασης αξιοποιώντας έργα τέχνης.
  • Να πειραματίζονται με την ανάμειξη χρωμάτων και τη χρήση διαφορετικών υλικών.
  • Να συνθέτουν πρωτότυπα έργα συνδυάζοντας υλικά με δημιουργικό τρόπο.
  • Να παρατηρούν ένα έργο τέχνης και να κάνουν υποθέσεις για το περιεχόμενό του.
  • Να αντιμετωπίζουν με φαντασία και δημιουργικότητα τη διαδικασία σύνθεσης ενός έργου τέχνης.
  • Να συνεργάζονται για τη δημιουργία ενός καλλιτεχνήματος.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Πεντέρη, Ε., Χλαπάνα, Ε., Μέλλιου, Κ., Φιλιππίδη, Α., & Μαρινάτου, Θ. (2022). Πρόγραμμα Σπουδών Για την Προσχολική Εκπαίδευση – Διευρυμένη Εκδοχή (2η Έκδοση, 2022 ΙΕΠ). Στο πλαίσιο της Πράξης «Αναβάθμιση των Προγραμμάτων Σπουδών και Δημιουργία Εκπαιδευτικού Υλικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» του ΙΕΠ με MIS 5035542.

* Πηγή έμπνευσης για τη δημιουργία των μαθητών/μαθητριών (αρχική εικόνα άρθρου) αποτελεί ένα έργο του σύγχρονου εικαστικού Matias Krahn Uribe που εντοπίσαμε στο διαδίκτυο και αξιοποιήσαμε μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στον δημιουργό.

5ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ: «Παίζω με εικονόλεξα»

Μ ΗΛΙΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟ

5ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Τίτλος εργαστηρίου: «Παίζω με εικονόλεξα»

Βαθμίδα: Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση – Νηπιαγωγείο.

Χρονικός προσδιορισμός

Δεκέμβριος 2023-Ιανουάριος 2024

Διάρκεια: 2 ώρες

ΜΕΣΑ και ΥΛΙΚΑ:

Η.Υ και εκτυπωμένα εικονόλεξα.

ΣΤΟΧΟΙ:

Γνώσεις

Δεξιότητες:

Στάσεις:

Να επιδίδονται σε πρακτικές ολικής, προσποιητής και συμμετοχικής ανάγνωσης.

ΔΡΑΣΕΙΣ:

Δουλεύουμε τα τρία εικονόλεξα. Οι μαθητές/μαθήτριες παρατηρούν και περιγράφουν τις εικόνες τους κι, αφού τις κατανοήσουν, παρακολουθούν την παιδαγωγό καθώς διαβάζει το κείμενο που τα συνοδεύει. Εξηγούμε τις άγνωστες λέξεις και εστιάζουμε στην κατανόηση του περιεχομένου αυτών από τους μαθητές/μαθήτριες και στην περιληπτική απόδοσή τους με δικά τους λόγια. Τέλος, οι μαθητές/μαθήτριες σε συνεργασία με την παιδαγωγό προσπαθούν ταυτοχρόνως να «διαβάσουν»/αποκωδικοποιήσουν τα εικονόλεξα.

Εικονόλεξο 1: «Λόγια για τον παππού και τη γιαγιά»

λόγια

Εικονόλεξο 2: «Το νανούρισμα της γιαγιάς»

νανούρισμα

Εικονόλεξο/τραγούδι 3: «Παραμύθια κι απόψε»:

Τραγούδι:

(Γιώργος Νταλάρας – «Παραμύθια κι απόψε»/ Μουσική: Τατιάνα Ζωγράφου/ Στίχοι: Στέλλα Τζίβα)

Οι μαθητές/μαθήτριες ακούν το τραγούδι, προσπαθούν να το κατανοήσουν και να περιγράψουν με δικά τους λόγια για τι μιλάει. Σε επόμενη ακρόαση παρακολουθούν την παιδαγωγό που παράλληλα με τη μουσική τούς το τραγουδά, δείχνοντας το σχετικό εικονόλεξο με τους στίχους του. Τέλος, και με τη βοήθεια της παιδαγωγού, προσπαθούν να «διαβάσουν»/αποκωδικοποιήσουν το εικονόλεξο.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:

Η αξιολόγηση θα γίνει μέσω του βαθμού εκδήλωσης ενδιαφέροντος των μαθητών/μαθητριών να εκφραστούν, να χρησιμοποιήσουν σχετικό με το θέμα λεξιλόγιο και να συνεργαστούν ακολουθώντας οδηγίες.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

* Το video με το τραγούδι ανακτήθηκε από τον χρήστη «MLK» στο YouTube  στις 10/01/2024 και χρησιμοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στους δημιουργούς.

* Τα τρία εικονόλεξα είναι δημιουργίες της συναδέλφου Βασιλικής Κουστούδη. Ολόθερμες ευχαριστίες στην ίδια και στο 20ο Νηπιαγωγείο Κοζάνης που μας τα παραχώρησαν.