“Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη”_2023-2024

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Τίτλος προγράμματος: «Στην αγκαλιά του παππού και της γιαγιάς»

Χρονική διάρκεια: 5 εργαστήρια (Δεκέμβριος 2023-Ιανουάριος 2024)

Αδρή περιγραφή προγράμματος: σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές/μαθήτριες να αφουγκραστούν τις ανάγκες των ατόμων της τρίτης ηλικίας, να συναισθάνονται και να προσφέρουν.

Οι δραστηριότητες που σχετίζονται στόχο έχουν να καλλιεργήσουν την/τις:

• δεξιότητες μάθησης 21ου αιώνα (4cs) (Κριτική σκέψη, Επικοινωνία, Συνεργασία, Δημιουργικότητα),
  • δεξιότητες της Κοινωνικής ζωής,
  • δεξιότητες κοινωνικής ενσυναίσθησης,
  • κατασκευές, παιχνίδια.

Μέσα από την υλοποίηση του προγράμματος επιδίωξη είναι οι μαθητές/μαθήτριες να αποκτήσουν τις ακόλουθες γνώσεις-δεξιότητες-στάσεις:

Γνώσεις

• Συναισθηματικός κόσμος και συμπεριφορά.
  • Κοινωνική οργάνωση και διαδικασία λήψης αποφάσεων.

Δεξιότητες

• Διερεύνηση και καταγραφή παραγόντων που διαμορφώνουν την ατομική και κοινωνική εμπειρία.
  • Λήψη αποφάσεων και υπεύθυνη συμπεριφορά.

Στάσεις

• Κατανόηση του εαυτού και σημασία θετικής αλληλεπίδρασης με τους άλλους.

Εικόνα: «Νιότη και Γήρας». Ιχνογράφημα με μαρκαδόρους και κηροπαστέλ.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Πεντέρη, Ε., Χλαπάνα, Ε., Μέλλιου, Κ., Φιλιππίδη, Α., & Μαρινάτου, Θ. (2022). Πρόγραμμα Σπουδών Για την Προσχολική Εκπαίδευση – Διευρυμένη Εκδοχή (2η Έκδοση, 2022 ΙΕΠ). Στο πλαίσιο της Πράξης «Αναβάθμιση των Προγραμμάτων Σπουδών και Δημιουργία Εκπαιδευτικού Υλικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» του ΙΕΠ με MIS 5035542.