«Διοργάνωση Εκδηλώσεων & Δράσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία»

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και ευρύτερα της κοινωνίας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, το 4ο Νηπιαγωγείο Κοζάνης ανταποκρίθηκε σε πρόσκληση του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., συμμετέχοντας στη διοργάνωση εκδηλώσεων & δράσεων με αφορμή την ημέρα αυτή.

Για τον άνωθεν λόγο απέστειλε σε ψηφιακή μορφή τρεις (3) εικόνες (ψηφιακές φωτογραφίες) εικαστικών δημιουργιών των μαθητών/μαθητριών της Σχολικής Μονάδας με θέμα/στόχο την συμπερίληψη ατόμων με προβλήματα όρασης.

Το παραδοτέο υλικό είναι το εξής:

Έργο: «Με τα μάτια της καρδιάς» (ομαδο-συνεργατικές εικαστικές συνθέσεις με ανάγλυφα στοιχεία).

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 1

Έργο: «Άγγιξε και δες τον κόσμο» (ομαδο-συνεργατική σύνθεση με ανάγλυφα στοιχεία για άτομα με προβλήματα όρασης).

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 2

Έργο: «Βλέπω νιώθοντας» (συμβολική εικαστική σύνθεση μεικτής τεχνικής).

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΝ 3

Η σχετική εγκύκλιος: