4ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ: «Συν-αισθάνομαι & εκφράζομαι καλλιτεχνικά»

κολλάζ

4ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Τίτλος εργαστηρίου: «Συν-αισθάνομαι & εκφράζομαι καλλιτεχνικά»

Βαθμίδα: Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση – Νηπιαγωγείο.

Χρονικός προσδιορισμός

Οκτώβριος 2023-Νοέμβριος 2023

Διάρκεια: 3 ώρες

ΜΕΣΑ και ΥΛΙΚΑ:

• Βιβλίο: “Είσαι ένα θαύμα”, R.J.Palacio, εκδόσεις: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ.
  • Πλήθος υλικών για εικαστικές δημιουργίες: χαρτιά Α4, χαρτόνια κάνσον, χαρτόνια με ανάγλυφη υφή (οντουλέ, αφρώδη, τσόχες, κτλ), κόλλες, ψαλίδια, μαρκαδόροι, κηροπαστέλ, ανάγλυφα υλικά (συρματάκια πίπας, χάντρες, στρας, κτλ).

ΣΤΟΧΟΙ:

• Να ευαισθητοποιηθούν απέναντι σε άτομα που παρουσιάζουν προβλήματα όρασης.
  • Να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους.
  • Να αναπτύξουν ικανότητα συνεργασίας.
  • Να καλλιεργήσουν πνεύμα αλληλεγγύης, ενσυναίσθησης και η συμπερίληψης.

ΔΡΑΣΕΙΣ:

• Ανάγνωση από την παιδαγωγό του παραμυθιού. Συζήτηση με τους μαθητές/μαθήτριες, περιγραφή εικόνων και ανα-αφήγησή του από αυτούς/αυτές (παιδική λογοτεχνία-γλώσσα).

β1 1

ΟΠ

• Εμβάθυνση στα μηνύματα του παραμυθιού και συζήτηση για τα άτομα με προβλήματα όρασης (κοινωνική ευαισθητοποίηση, συμπερίληψη).
  • Φύλλο εργασίας (Εικαστική Αγωγή). Γνωριμία με το έργο “Ο ψεύτικος καθρέφτης” του Ρενέ Μαγκρίτ.

ΜΑΓΚΡΙΤ 2

ΜΑΓΚΡΙΤ 1

(Τμήμα 1ο)

ΤΜΗΜΑ 2 1

ΤΜΗΜΑ 2 2

(Τμήμα 2ο)

• Ομαδο-συνεργατικό έργο με τίτλο «Με τα μάτια της καρδιάς» (εικαστική έκφραση και δημιουργία) με αφορμή τα μηνύματα του παραμυθιού. Στο έργο προσθέτουμε ανάγλυφα στοιχεία, ώστε δια της αφής να μπορούν να το “δουν” άτομα με προβλήματα όρασης.

ΚΑΔΡΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

(προεργασία)

τμήμα 1

(Τμήμα 1ο)

τμήμα 2

(Τμήμα 2ο)

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:

Η αξιολόγηση θα γίνει μέσω του βαθμού εκδήλωσης ενδιαφέροντος των μαθητών/μαθητριών γύρω από το θέμα, του βαθμού συμμετοχής τους στις συζητήσεις και στις εικαστικές δημιουργίες, και του βαθμού ευαισθητοποίησής τους επί του θέματος.

Πηγή φύλλου εργασίας (έργο “Ο ψεύτικος καθρέφτης” του Ρενέ Μαγκρίτ): https://i.pinimg.com/originals/b2/aa/38/b2aa38369bdb537af7a3a02f5901471c.jpg

Ανακτήθηκε στις 07/11/2023 και χρησιμοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στους δημιουργούς.