CodeWeek

CodeWeek2.3

«Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε».*

Το 4ο Νηπιαγωγείο Κοζάνης συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού με δύο δραστηριότητες, στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές/μαθήτριες και των δύο τμημάτων (Τμήμα 1 & Τμήμα 2).

1η δραστηριότητα.

Τίτλος:

“Συλλέγοντας φύλλα, οδηγούμαι στο φθινόπωρο”

Θέμα: Ρομποτική

Υλικά:

• Bee Bot Robot
  • Πίστα και 12 φυσικά φθινοπωρινά φύλλα (διαφόρων σχημάτων και μεγεθών) τοποθετημένα σε ορισμένα τετράγωνα αυτής.
  • 12 καρτέλες με οδηγίες για 12 διαδρομές.
  • Πίνακας ζωγραφικής: “Autumn”, Sir Edward Burne-Jones.

Δραστηριότητα:

Οι μαθητές/μαθήτριες προγραμματίζουν την Bee Bot, ακολουθώντας διαδοχικά τις οδηγίες που είναι καταγεγραμμένες σε 12 αριθμημένες καρτέλες.

Με το πέρας κάθε διαδρομής, κερδίζουν από ένα φθινοπωρινό φύλλο. Στόχος να κινηθεί η Bee Bot στην πίστα και, αφού συλλέξει όλα τα φύλλα, να συναντήσει το φθινόπωρο, όπως αυτό αποδίδεται εικαστικά στον πίνακα “Autumn” του Sir Edward Burne-Jones.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Χαρίκλεια Καλλιανίδου

2.4

2η δραστηριότητα

Τίτλος:

«Εντοπίζω την κρυμμένη φθινοπωρινή εικόνα»

Θέμα: Δραστηριότητες χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο (unplugged)

Υλικά:

• Καρτέλες με αριθμούς και χρώματα που αντιστοιχούν σε καθένα αυτών.

0=λευκό

1=πράσινο

2=καφέ

3=ροζ

• Φύλλο εργασίας με κρυμμένη εικόνα.

Δραστηριότητα:

Οι μαθητές/μαθήτριες:

• κατανοούν την έννοια της λέξης “κώδικας”,
  • αναγνωρίζουν τους αριθμούς και τους βάζουν σε σωστή σειρά,
  • αναγνωρίζουν τα χρώματα και αντιλαμβάνονται σε ποιον αριθμό αντιστοιχεί το καθένα,
  • βάφουν “μπερδεμένη εικόνα” σύμφωνα με τον κώδικα.

Μόλις ολοκληρωθεί η εργασία, σχηματίζεται ένα σαλιγκάρι, το οποίο ήταν κρυμμένο.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μαρινέλα-Μαρίνα Σεντουκά

*Το κείμενο είναι από τη σελίδα: https://codeweek.eu/

*Πηγή πίνακα ζωγραφικής: The Seasons, Autumn – Edward Burne-Jones – WikiArt.org . Ανακτήθηκε από το διαδίκτυο στις 21/10/2023. Χρησιμοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς.