φύλα

Στο πλαίσιο της ευρύτερης Θεματικής Προσέγγισης «Ο εαυτός μου. Εγώ και οι άλλοι» οι μαθητές/μαθήτριες μετείχαν σε δραστηριότητες, οι οποίες εντάσσονται στο Γ΄ Θεματικό Πεδίο «Παιδί και Θετικές Επιστήμες» και ειδικότερα στην ενότητα 1. Μαθηματικά (Γ.1.2 Αριθμοί/ Γ.1.3 Στοχαστικά Μαθηματικά).

Οι βασικές ικανότητες που επιδιώκεται και αναμένεται να αναπτυχθούν στο πλαίσιο του συγκεκριμένου Θεματικού Πεδίου είναι οι ακόλουθες:

Γνώσεις

• Έννοιες των αριθμών.
  • Μετρήσεις.

Δεξιότητες

• Συλλογή, ανάλυση, ερμηνεία και παρουσίαση δεδομένων με πολλαπλές μορφές.
  • Διατύπωση και έλεγχος υποθέσεων.
  • Ταξινόμηση.

Δράσεις

1ο παιχνίδι (αρχικά βιωματικό σε συνεργασία με τους συμμαθητές/συμμαθήτριές τους και κατόπιν με συγκεκριμένο υλικό):

• Ομαδοποιήσεις με βάση το φύλο (αγόρια-κορίτσια).
  • Δημιουργία ζευγαριών (αγόρι-κορίτσι).
  • Δημιουργία συνόλων με βάση τα όμοια χαρακτηριστικά.
  • Συγκρίσεις συνόλων ως προς το μέγεθος και εύρεση του πληθικού αριθμού σε κάθε σύνολο.

μαθηματικά 1

2ο παιχνίδι (αρχικά βιωματικό σε συνεργασία με τους συμμαθητές/συμμαθήτριές τους και κατόπιν με συγκεκριμένο υλικό):

• Ομαδοποιήσεις με βάση το μέγεθος/ηλικία (μικρά-μεγάλα παιδιά).
  • Τη στάση του σώματος (όρθια-ξαπλωμένα παιδιά).
  • Δημιουργία συνόλων και σύνδεση του πληθικού αριθμού με το αντίστοιχο αριθμητικό σύμβολο.
  • Δημιουργία ζευγαριών με όμοια χαρακτηριστικά.

μαθηματικά 2

μαθηματικά 3

3η δράση: Φύλλο εργασίας «Ζωγράφισε τον εαυτό σου, μετά προσπάθησε να γράψεις το όνομά σου».

φ.ε.1

φ.ε.2

Πηγή Φύλλου Εργασίας: «Παίζω και γράφω», ΒΙΚΥ ΚΟΥΛΟΥΜΠΗ-ΠΑΛΜΟΥ, βιβλίο 3, εκδόσεις: Ψυχογιός.

Βιβλιογραφία

Πεντέρη, Ε., Χλαπάνα, Ε., Μέλλιου, Κ., Φιλιππίδη, Α., & Μαρινάτου, Θ. (2022). Πρόγραμμα Σπουδών Για την Προσχολική Εκπαίδευση – Διευρυμένη Εκδοχή (2η Έκδοση, 2022 ΙΕΠ). Στο πλαίσιο της Πράξης «Αναβάθμιση των Προγραμμάτων Σπουδών και Δημιουργία Εκπαιδευτικού Υλικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» του ΙΕΠ με MIS 5035542.