Εξοπλισμός μαθητών/μαθητριών.

εικόνα

Αγαπητοί γονείς,

με την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά με τον απαραίτητο εξοπλισμό που χρειάζεται να έχουν οι μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας.

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

Ι. ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

1. Τσάντα νηπιαγωγείου (με γραμμένο το όνομα του νηπίου).
  2. Μία καθαρή πετσέτα για το φαγητό (μικρού μεγέθους).
  3. Νερό σε μπουκάλι (με γραμμένο το όνομα του νηπίου) ή σε παγουράκι.
  4. Τάπερ για το πρωινό (το όνομα του παιδιού γραμμένο). Αν υπάρχουν συνοδευτικά τάπερ (φρούτο, ξηροί καρποί, κτλ) θα αναγράφεται και σε αυτά το όνομα.
  5. Δύο πακέτα χαρτομάντηλα πάντα στην τσάντα του παιδιού.

ΙΙ. ΠΡΟΓΕΥΜΑ

Παρακαλούμε η διατροφή των νηπίων να είναι υγιεινή.

Ναι στις τροφές όπως: χυμοί, κουλουράκια, κουλούρι, φρούτα (πλυμένα, καθαρισμένα, τεμαχισμένα), πίτες, ψωμί, τυρί, κέικ σπιτικό, αυγό (βρασμένο καλά), τοστ, σάντουιτς σπιτικό, κτλ.

Όχι στις τροφές όπως: τσιπς, γαριδάκια, σοκολάτες, κρουασάν, μερέντα, καραμέλες, τσίχλες, αναψυκτικά, κτλ.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΝΟ

Οι μαθητές/μαθήτριες του προαιρετικού ολοήμερου τμήματος χρειάζεται επιπρόσθετα να φέρουν μαζί τους και τον ακόλουθο εξοπλισμό:

Ι) ΓΕΥΜΑ

1. Μεταλλικό μπολ για το μεσημεριανό γεύμα* (το όνομα του παιδιού θα αναγράφεται τόσο στο καπάκι όσο και στο μπολ).
  2. Πιρούνι/κουτάλι (όχι μαχαίρι).
  3. Σαλάτα/τυρί/ψωμί (εάν το παιδί επιθυμεί).

*Το κρέας ή ψάρι να είναι κομμένο σε μικρά κομμάτια για διευκόλυνση του παιδιού.

ΙΙ) ΧΑΛΑΡΩΣΗ/ΥΠΝΟΣ

Σε υφασμάτινη τσάντα, όπου θα αναγράφεται το όνομα του παιδιού θα υπάρχουν:

1. Δύο παιδικά σεντόνια στο μέγεθος της βρεφικής κούνιας.
  2. Παιδικό μαξιλάρι.

Παρακαλούμε να είστε πάντα συνεπείς στο ωράριο προσέλευσης (8:15-8:30) και αποχώρησης (13:00 ή 16:00). Οι μαθητές θα συνοδεύονται μόνο από ενήλικες, τους οποίους έχουν ορίσει οι γονείς ως συνοδούς με υπεύθυνη δήλωση.

Ευχαριστούμε, Καλή Χρονιά!