Ψάρι με ημικύκλια.

ΕΡΓΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

Μετά από την επίσκεψη στην γκαλερί κάθε μαθητής/μαθήτρια πήρε ως δώρο ένα έργο ψηφιακής ζωγραφικής, που ο κ. Τάκης Χάτσιος σχεδίασε προκειμένου να τους το χαρίσει ως αναμνηστικό. Το έργο απεικονίζει ένα ψάρι, σχηματισμένο αποκλειστικά από ημικύκλια και κύκλους.

ΨΑΡΙ

Στον χώρο του νηπιαγωγείου αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε ομαδο-συνεργατικά ένα παιχνίδι-παζλ εμπνευσμένο από το έργο αυτό.

Δράσεις/παιχνίδια:

• Βάφουμε ημικύκλια διαφόρων μεγεθών με πινέλα και δαχτυλομπογιές (Εικαστικά).
  • Ομαδοποιούμε τα ημικύκλια βάσει χρώματος (Μαθηματικά).
  • Συνδέουμε τον πληθικό αριθμό κάθε συνόλου με το αντίστοιχο αριθμητικό σύμβολο (Μαθηματικά).

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

• Απαριθμούμε όλα τα ημικύκλια που χρησιμοποιήσαμε και συνδέουμε τον πληθικό αριθμό με το αριθμητικό σύμβολο (Μαθηματικά).

ΗΜΙΚΥΚΛΙΑ

• Συνθέτουμε το έργο υπό τη μορφή παζλ (έννοιες χώρου, προσανατολισμός στον χώρο).

ΠΑΖΛ 1

ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ 2022-2023

Ιχνογράφημα

Τα βιβλία με τα οποία λειτούργησε η δανειστική βιβλιοθήκη κατά το τρέχον έτος και ήταν δωρεές των γονέων των μαθητών/μαθητριών μας ήταν τα ακόλουθα:

ΤΜΗΜΑ 1

• «Λέω αντίο στον θυμό», κείμενα: Ana Serna, εικονογράφηση: Kasandra, σειρά: «Το δάσος των συναισθημάτων», εκδόσεις: susaeta.
  • «Γέτι, η δύναμη του ακόμη», κείμενο και εικονογράφηση: Μαρίνα Γιώτη, εκδόσεις: διόπτρα.
  • «Το μικρό αγόρι και τα 4 αβγά», Κατερίνα Τσάνταλη, εικονογράφηση: Κώστας Θεοχάρης, εκδόσεις: διόπτρα.
  • «Οι ζωγραφιές της καλοσύνης», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εικονογράφηση: Ναταλία Καπατσούλια, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Τα φλαφ της ευτυχίας», κείμενα και εικονογράφηση: Μαρίνα Γιώτη, εκδόσεις: διόπτρα.
  • «Η αλεπού η καπελού», Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, εικόνες: Φωτεινή Τίκκου, εκδόσεις: Σαββάλας.
  • «Ο λύκος φοβάται το σκοτάδι», Avril McDonald, εικονογράφηση: Tatiana Minina, εκδόσεις: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε.
  • «Ο λύκος δεν μπορεί να κοιμηθεί», Avril McDonald, εικονογράφηση:Tatiana Minina, εκδόσεις: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε.
  • «Για το σώμα μου αποφασίζω εγώ!», Τζεϊνίν Σάντερς, ΜΕΤΆΦΡΑΣΗ: Ράνια Μπουμπουρή, εκδόσεις: ΜΙΝΩΑΣ.
  • «Να σε κάνω μια αγκαλιά;», Φρόσω Φωτεινάκη, εικόνες: Φωτεινή Τιτίκκου, εκδόσεις: διόπτρα.
  • «Γέτι η δύναμη του ακόμη», κείμενο & εικονογράφηση: Μαρίνα Γιώτη, εκδόσεις: διόπτρα.
  • «Ο λύκος δεν είναι καλεσμένος», Avril McDonald, εικονογράφηση: Tatiana Minina, εκδόσεις: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε.
  • «Ο λύκος με το πολύχρωμο πανωφόρι», Avril McDonald, εικονογράφηση: Tatiana Minina, εκδόσεις: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε.

ΤΜΗΜΑ 2

• «Αντιμετωπίζουμε τους φόβους μας», εκδ.ΜΙΝΩΑΣ , κείμενο: Νάνσι Πέρεντ, εικοινογράφηση: Τζερόντ Μαρουγιάμα.
  • «Ένα σπίτι για όλους», εκδόσεις : ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Chrisopher Corr , απόδοση: Αντώνης Παπαθεοδούλου.
  • «Η αλεπού μοδίστρα», εκδόσεις: ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ, Χριστίνα Ντούμα, εικονογράφηση: Γιώτα Κοκκόση.
  • «Μύθοι του Αισώπου».
  • «Οδός αγοράς ,τέρμα !», εκόσεις: POLARIS, κείμενο: ΜΑΤ ΝΤΕ ΛΑ ΠΕΝΙΑ, εικονογράφηση: Κρίστιαν Ρόμπινσον.
  • «Η Χιονάτη και οι επτά νάνοι», εκδόσεις: ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ, απόδοση: Δέσποινα Δρακάκη.
  • «Αγαπημένοι ελληνικοί μύθοι για παιδιά», εκδόσεις: ΨΥΧΟΓΙΟΣ, διασκευή: Ρόζι Ντίκινς, εικονογράφηση: Σάρα Ουγκολότι , μετάφραση: Θεοδώρα  Δαρβίρη.
  • «Ο Θησαυρός της καρδιάς», εκδόσεις: ΣΑΒΒΑΛΑΣ, Γιολάντα Τσορώνη- Γεωργιάδη, εικονογράφηση: Γιάννης Σκουλούδης.
  • «Ο λαμπερός πολεμιστής», εκδόσεις: ΛΙΒΑΝΗ, Βασιλική Νευροκόπλη, εικονογράφηση: Ρ.Κ.
  • «Οι καλοί τρόποι στο σχολείο», εκδόσεις: ΨΥΧΟΓΙΟΣ, κείμενα: Carrie Finn, εικονογράφηση: Chris Lensch.
  • «1000 τρόποι να στύψεις ένα λεμόνι», εκδόσεις: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Δανάη Δάσκα, εικονογράφηση: Χρύσω Χαραλάμπους.
  • «Ένα γουρούνι με ταλέντο», εκδόσεις: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, κείμενα & εικονογράφηση: Λήδα Βαρβαρούση.

Στον μαγικό κόσμο των βιβλίων

Έργο 1: Ατομικό ιχνογράφημα με μαρκαδόρους.

Έργο 2: Ομαδο-συνεργατικό κολλάζ μεικτής τεχνικής (ζωγραφική, χαρτοκοπτική, χαρτοκολλητική).