«Τα λουλούδια στην τέχνη της Γιαγιόι Κουσάμα.»

ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΚΟΥΣΑΜΑ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2022-2023

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Φροντίζω το Περιβάλλον

Τίτλος προγράμματος: «Σαν ανθός στο περβάζι».

5ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ: «Τα λουλούδια στην τέχνη της Γιαγιόι Κουσάμα.»

(εκτίμηση διάρκειας: 3 ώρες, περίπου 1 εβδομάδα)

ΜΕΣΑ και ΥΛΙΚΑ:

-pptx με εικόνες έργων της Γιαγιόι Κουσάμα που απεικονίζουν λουλούδια.

–  Χρώματα, κόλλες, ψαλίδια, χαρτόνια και ποικίλα υλικά για εικαστικές δημιουργίες.

ΣΤΟΧΟΙ:

– Να γνωρίσουν και να απολαύσουν τα έργα με λουλούδια της εικαστικού Γιαγιόι Κουσάμα (Εικαστική Αγωγή).

– Να δημιουργήσουν τις δικές τους εικαστικές (ατομικές και/ή ομαδο-συνεργατικές) δημιουργίες, εμπνευσμένοι/ες από τα έργα που έχουν δει, ανάλογα με το τι τους εντυπωσίασε (Εικαστική Αγωγή).

ΔΡΑΣΕΙΣ:

– Παρουσίαση pptx με έργα που απεικονίζουν λουλούδια της σύγχρονης εικαστικού Yayoi Kusama. Παρατήρηση του κάθε πίνακα, περιγραφή των χρωμάτων του και της αίσθησης που αφήνει.

– Κάθε παιδί δημιουργεί ένα κάδρο μεικτής τεχνικής (ζωγραφική με πινέλα, μαρκαδόρους, χαρτοκοπτική, χαρτοκολλητική), εμπνευσμένο από την εικαστικό. *

kollaz 2

kollaz 1

kollaz 4

kollaz 3

* Πηγή ιδέας: το ιστολόγιο ΠΕΡΙΤΕΧΝΟ.

“Η ΑΝΟΙΞΗ Θ΄ΑΝΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ.”

Ευχαριστούμε θερμά.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:

Η αξιολόγηση των μαθητών/μαθητριών θα γίνει μέσω του βαθμού εμπλοκής αυτών στις δράσεις που προγραμματίστηκαν και στις εικαστικές δημιουργίες που έχουν επιλεγεί να υλοποιηθούν.

* Πηγή εικόνας άρθρου: “Γνωρίζοντας τη Γιαγιόι Κουσάμα.”

Ανακτήθηκε στις 04/05/2023 από το διαδίκτυο. Χρησιμοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς.