«Λουλούδια στη μυθολογία ΙΙΙ. Η Κλυτία.»

ΜΠΑΛΑΡΙΝΑ 2

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2022-2023

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Φροντίζω το Περιβάλλον

Τίτλος προγράμματος: «Σαν ανθός στο περβάζι».

4ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ: «Λουλούδια στη μυθολογία ΙΙΙ. Η Κλυτία.»

(εκτίμηση διάρκειας: 4 ώρες, περίπου)

ΜΕΣΑ και ΥΛΙΚΑ:

– Ο μύθος του Απόλλωνα και της Κλυτίας, της νύμφης που έγινε ηλιοτρόπιο.

– Χρώματα, κόλες, ψαλίδια και ποικίλα υλικά για εικαστικές δημιουργίες.

ΣΤΟΧΟΙ:

– Να έρθουν σε επαφή με παιδικά αναγνώσματα και να γνωρίσουν μύθους που σχετίζονται με λουλούδια (Λογοτεχνία-Γλώσσα).

– Να εκφράζονται καλλιτεχνικά μέσω ομαδο-συνεργατικών έργων και να εισαχθούν στη συμβολική ζωγραφική (Εικαστικά).

– Να απολαμβάνουν παιχνίδια στο Η/Υ και να εξοικειωθούν με τη χρήση του (Νέες Τεχνολογίες).

– Να κάνουν αντιστοιχίσεις ένα προς ένα και σε γραφικό επίπεδο (φύλλο εργασίας/εμπέδωσης, Μαθηματικά).

ΔΡΑΣΕΙΣ:

– Ακρόαση του μύθου του Απόλλωνα και της Κλυτίας, της νύμφης που έγινε ηλιοτρόπιο.

– Ομαδο-συνεργατική εικαστική δημιουργία που αποδίδει τον μύθο.

ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

-Παιχνίδια στον Η/Υ.

Παζλ: «Προσπαθώ να συνθέσω το ηλιοτρόπιο.»:

– Φύλλο εργασίας/εμπέδωσης «Ένωσε την κάθε πεταλούδα με μια γλάστρα και χρωμάτισε την εικόνα.» (πηγή: «Σχέδια Εργασίας για το νηπιαγωγείο και το δημοτικό», Χριστόγερου Κατερίνα & Αρμενάκου Κωνσταντίνα, εκδόσεις: ΚΕΔΡΟΣ).

Φ.Ε.1

Φ.Ε.2

Φ.Ε.3

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:

Η αξιολόγηση των μαθητών/μαθητριών θα γίνει μέσω του βαθμού εμπλοκής αυτών στις δράσεις που προγραμματίστηκαν και στις εικαστικές δημιουργίες που έχουν επιλεγεί να υλοποιηθούν.

Η εικόνα του άρθρου είναι δημιουργία των μαθητών/μαθητριών του Ολοήμερου Τμήματος.