«Λουλούδια στη μυθολογία ΙΙ. Η Δάφνη.»

ΚΟΛΛΑΖ 1 1

ΚΟΛΛΑΖ 2

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2022-2023

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Φροντίζω το Περιβάλλον

Τίτλος προγράμματος: «Σαν ανθός στο περβάζι».

3ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ: «Λουλούδια στη μυθολογία ΙΙ. Η Δάφνη.»

(εκτίμηση διάρκειας: 3 ώρες, περίπου 1 εβδομάδα)

ΜΕΣΑ και ΥΛΙΚΑ:

– Μαρκαδόροι, κηροπαστέλ, Α4 κόλλες

ΣΤΟΧΟΙ:

– Να έρθουν σε επαφή με παιδικά αναγνώσματα και να γνωρίσουν μύθους που σχετίζονται με λουλούδια (Λογοτεχνία-Γλώσσα).

– Να εκφράζονται καλλιτεχνικά μέσω ατομικών έργων και να εισαχθούν στη συμβολική ζωγραφική (Εικαστικά).

– Να φροντίζουν τον σχολικό κήπο (Μελέτη Περιβάλλοντος).

– Να απολαμβάνουν παιχνίδια στο Η/Υ και να εξοικειωθούν με τη χρήση του (Νέες Τεχνολογίες).

ΔΡΑΣΕΙΣ:

– Βιβλίο: “Η Δάφνη”, συγγραφέας Κώστας Βασιλάκης, εικονογράφηση Κατερίνα Π. Βάγια, εκδοτικός οίκος: Α. Α. ΛΙΒΑΝΗ. Ανάγνωση από την παιδαγωγό του μύθου. Συζήτηση με τους μαθητές/τριες, περιγραφή εικόνων και ανα-αφήγησή του από αυτούς/αυτές.

ΔΑΦΝΗ

– Συμβολική ζωγραφική: ατομικά ιχνογραφήματα με μαρκαδόρους και κηροπαστέλ. Ο μύθος της Δάφνης ζωντανεύει μέσα από τις δημιουργίες των μαθητών/μαθητριών.

– Χαλάρωση στον σχολικό κήπο. Παρατηρούμε, φυτεύουμε, φροντίζουμε, απολαμβάνουμε.

– Φύλλο εργασίας/εμπέδωσης:

ΚΗΠΟΥΡΟΣ

ΚΗΠΟΣ Φ.Ε.1

ΚΗΠΟΣ Φ.Ε.2

(οι δημιουργίες των μαθητών/μαθητριών)

Πηγή φύλλου εργασίας:

ΑΛΚΗΣΤΙΣ

– Learning apps: «Παιχνίδι memory με εικόνες λουλουδιών του κήπου μας.»:

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:

Η αξιολόγηση των μαθητών/μαθητριών θα γίνει μέσω του βαθμού εμπλοκής αυτών στις δράσεις που προγραμματίστηκαν και στις εικαστικές δημιουργίες που έχουν επιλεγεί να υλοποιηθούν.