Κυκλική ακολουθία εποχών

Στην κατανόηση της κυκλικής ακολουθίας των εποχών βοηθά η χρήση συμβόλων. Η νηπιαγωγώς επιλέγει τέσσερις εικόνες κοριτσιών που συμβολίζουν τις εποχές: φθινόπωρο, χειμώνας, άνοιξη,  καλοκαίρι. Οι μαθητές/μαθήτριες περιγράφουν κάθε εικόνα και εντοπίζουν την εποχή που αυτή συμβολίζει. Ακολουθούν εξελικτικά τα παρακάτω παιχνίδια:

Αντιστοίχιση των όμοιων εικόνων και εμπέδωση της εποχής που καθεμία αντιπροσωπεύει.

Αντιστοίχιση κάθε εικόνας με την καρτέλα στην οποία αναγράφεται η λέξη της εποχής που αυτή αντιπροσωπεύει. Συλλαβισμός των λέξεων και αναγνώριση του αρχικού τους φωνήματος/γράμματος.

ΕΙΚΟΝΑΣ ΜΕ ΛΕΞΗ

Έβρεση λέξεων που συνδέονται με κάθε εποχή. Κατάταξη αυτών σε κατηγορίες (φθινόπωρο-χειμώνας-άνοιξη-καλοκαίρι). Συλλαβισμός των λέξεων και αναγνώριση αυτών από το αρχικό τους γράμμα.

ΛΕΞΕΩΝ

ΕΠΟΧΩΝ

Παιχνίδια κυκλικής ακολουθίας εποχών.

1. καλοκαίρι-φθινόπωρο-χειμώνας-άνοιξη
  2. άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο-χειμώνας
  3. χειμώνας-άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο
  4. φθινόπωρο-χειμώνας-άνοιξη-καλοκαίρι

ΕΠΟΧΩΝ

Απόδοση των τεσσάρων εποχών εικαστικά. Ομαδο-συνεργατικά κολλάζ μεικτής τεχνικής (ζωγραφική, χαρτοκοπτική, χαρτοκολλητική).

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

(στάδια δημιουργίας)

(οι δημιουργίες μας)

Άσκηση αποτύπωσης των χαρακτηριστικών κάθε εποχής. (*1)

Φ.Ε

(*1). Το φύλλο εργασίας αντλήθηκε από το διαδίκτυο για εκπαιδευτικούς και μόνο σκοπούς. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στους δημιουργούς του.

Δωρεά παραμυθιών ΙΙ

ΔΩΡΕΑ

ΔΩΡΕΕΣ

Το διδακτικό προσωπικό, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 4ου Νηπιαγωγείου Κοζάνης ευχαριστούμε θερμά την κ. Ευφημία Κωνσταντινίδου, ψυχολόγο, τον σύζυγό της κ. Μιχαήλ Τσιρέκα και τα τέκνα τους, που φοιτούν στο 4ο Νηπιαγωγείο Κοζάνης, για τη μεγάλη δωρεά παραμυθιών, προκειμένου να αξιοποιηθούν στη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου.

Τα παραμύθια που μας δώρισαν είναι τα ακόλουθα:

• «Ο λύκος φοβάται το σκοτάδι», Avril McDonald, εικονογράφηση:Tatiana Minina, εκδόσεις: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε.
  • «Ο λύκος δεν μπορεί να κοιμηθεί», Avril McDonald, εικονογράφηση:Tatiana Minina, εκδόσεις: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε.
  • «Για το σώμα μου αποφασίζω εγώ!», Τζεϊνίν Σάντερς, ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: Ράνια Μπουμπουρή, εκδόσεις: ΜΙΝΩΑΣ.
  • «Να σε κάνω μια αγκαλιά;», Φρόσω Φωτεινάκη, εικόνες: Φωτεινή Τιτίκκου, εκδόσεις: διόπτρα.
  • «Γέτι η δύναμη του ακόμη», κείμενο & εικονογράφηση: Μαρίνα Γιώτη, εκδόσεις: διόπτρα.
  • «Ο λύκος δεν είναι καλεσμένος», Avril McDonald, εικονογράφηση:Tatiana Minina, εκδόσεις: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε.
  • «Ο λύκος με το πολύχρωμο πανωφόρι», Avril McDonald, εικονογράφηση:Tatiana Minina, εκδόσεις: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε.

Έχετε την εκτίμηση όλων μας!

10/01/2023