Δανειστική βιβλιοθήκη

Αγαπητοί γονείς,

Αυτή την εβδομάδα ξεκινά η λειτουργία της «Δανειστικής Βιβλιοθήκης» του σχολείου.

Τρόπος λειτουργίας: Οι μαθητές/μαθήτριες φέρνουν ένα παραμύθι, το οποίο θα δανείζεται κάθε εβδομάδα κάποιος/κάποια από τους συμμαθητές/συμμαθήτριές τους. Έτσι, κάθε παιδί θα έχει την ευκαιρία να διαβάσει μία σειρά επιλεγμένων παραμυθιών κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Ημέρα δανεισμού: Παρασκευή

Ημέρα επιστροφής των βιβλίων: Τρίτη

Στόχοι:- Η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας των νηπίων.

– Η τέρψη και ευχαρίστησή τους.

– Η απόκτηση γνώσεων σε μία ευρύτητα θεμάτων που αφορούν στην επιστήμη, στη μυθολογία, στην οικολογία, στα θρησκευτικά, κτλ, ανάλογα με τη θεματολογία του παραμυθιού που δανείζονται.

– Η ανάπτυξη θετικής στάσης και ο σεβασμός απέναντι στον άλλο.

– Η ευαισθητοποίηση σε θέματα όπως ο πόλεμος και η ειρήνη.

Τρόποι που μπορείτε να δουλέψετε με τα παιδιά σας:

– Διαβάζετε το παραμύθι όσες φορές τα παιδιά το επιθυμούν ή χρειάζονται για να το κατανοήσουν.

– Εστιάζετε στον τίτλο του παραμυθιού, στο όνομα του/της συγγραφέα και στον ρόλο του/της εικονογράφου στην απόδοση της ιστορίας.

– Συζητάτε/σχολιάζετε το βιβλίο με τα παιδιά προκειμένου να διαπιστώσετε αν αντιλήφθηκαν τα μηνύματα που αυτό περνάει.

– Ζητάτε από τα παιδιά να ανα-αφηγηθούν το παραμύθι, ώστε να προάγουν και να καλλιεργήσουν τον προφορικό τους λόγο.

– Τους προτείνετε να ζωγραφίσουν την αγαπημένη τους σκηνή, τον ήρωα/ηρωίδα που ξεχώρισαν ή ό,τι τους έκανε εντύπωση,

καθώς και μία σειρά άλλων δραστηριοτήτων που μπορεί είτε να αναδυθούν αυθόρμητα είτε εσείς να σκεφτείτε.

Η μόνη μας παράκληση είναι να συμβάλετε στο να σεβαστούν τα παιδιά το βιβλίο που δανείζονται και το οποίο πρέπει να επιστραφεί εγκαίρως και χωρίς φθορές.

Ευχόμαστε εσείς και τα παιδιά σας να απολαύσετε στο έπακρο την ανάγνωση των παραμυθιών μας!

Με εκτίμηση,

το διδακτικό προσωπικό