Ζω καλύτερα- Ευ ζην (2022-2023)

Αγαπητοί γονείς,

Με έναρξη τον Οκτώβριο, εντάσσουμε στο εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα του 4ου Νηπιαγωγείου Κοζάνης τα «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» και για το σχολικό έτος 2022-2023.

Ξεκινώντας με τη θεματική ενότητα «Ζω καλύτερα-Ευ ζην», ο προγραμματισμός μας είναι ο ακόλουθος:

Τίτλος προγράμματος: «Η τέχνη της σωστής διατροφής: τροφή, απόλαυση, υγεία».

Χρονική διάρκεια: 6 εργαστήρια (Οκτώβριος-Νοέμβριος).

Αδρή περιγραφή προγράμματος: σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές/μαθήτριες να αποκτήσουν σωστές διατροφικές συνήθειες για έναν υγιεινό τρόπο ζωής και να αντιληφθούν τη σπουδαιότητα της σωστής διατροφής.

Οι δραστηριότητες που σχετίζονται στόχο έχουν να καλλιεργήσουν την/τις:

• στρατηγική και πλάγια σκέψη,
  • παραγωγική μάθηση μέσω των τεχνών και της δημιουργικότητας,
  • ικανότητά τους για δημιουργία, παιχνίδια, κατασκευές,
  • δεξιότητες επικοινωνίας και κοινωνικές δεξιότητες.

Μέσα από την υλοποίηση του προγράμματος επιδίωξη είναι οι μαθητές/μαθήτριες:

– Να γνωρίσουν τις ομάδες τροφίμων, τη διατροφική πυραμίδα, τις ωφέλιμες και τις επιβλαβείς για την υγεία τους τροφές, ώστε να εμπλουτίσουν τη διατροφή τους με τις πρώτες και να αποφεύγουν τις δεύτερες.

– Να αποκτήσουν γνώσεις μέσα από σχετικά αναγνώσματα παιδικής λογοτεχνίας, να εκφράζονται δημιουργικά μέσω παιχνιδιών, εικαστικών δημιουργιών, παντομίμας κτλ.

– Να μετέχουν στη λειτουργία ενός ανοιχτού στην κοινωνία σχολείου, προσκαλώντας άτομα που σχετίζονται με το θέμα των εργαστηρίων (διατροφολόγο, σεφ) στη σχολική μονάδα για την εκπόνηση συναφών προγραμματισμένων δράσεων.

– Να γνωρίσουν έργα σπουδαίων εικαστικών που περιλαμβάνουν το θέμα της διατροφής στις δημιουργίες τους.

– Να μάθουν για τη διατροφή άλλων εποχών, προσκαλώντας τη συγγραφέα του βιβλίου «Γεύσεις από παλιά Κοζάνη» στη σχολική μονάδα (προαιρετικά κι εφόσον το επιτρέψει ο χρόνος και το ενδιαφέρον των μαθητών/μαθητριών).

Με εκτίμηση,

το εκπαιδευτικό προσωπικό:

Χαρίκλεια Καλλανίδου & Δέσποινα Κοζικοπούλου (Πρωινό Υποχρεωτικό Τμήμα 1ο)

Μαρινέλα-Μαρίνα Σεντουκα (Πρωινό Υποχρεωτικό Τμήμα 2ο)

Ώρα για μουσική

Απολαύστε το τραγούδι “Μάγειρας”

μουσική: Δημήτρης Μαρκατόπουλος, στίχοι: Χρήστος Γ. Παπαδόπουλος, τραγούδι: Μάριος Φραγκούλης & Ηλίας Μαμαλάκης.

(ανακτήθηκε από τον χρήστη του YouTube “Παπαδόπουλος Χρήστος – θέμα” στις 02/10/2022. Χρησιμοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς.)

*Το εικονόλεξο “Μάγειρας” είναι δημιουργία των εκπαιδευτικών και των μαθητών/μαθητριών του 20ου Νηπιαγωγείου Κοζάνης. Ευχαριστούμε θερμά που το μοιράστηκαν μαζί μας.